+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

MEŞAKKAT İSTEYEN HALI DOKUMACILIĞINDAN FABRİKALARA

Cami Halısı, Yün Cami Halısı, Saflı Cami halısı ve dekoratif halı üretiminde ülkemizde büyük bir sektör mevcuttur.
  
Halı, Türk halkının  geçmişinden gelen bir kültürdür. Çokta geçmiş bir zaman olmayan zamanlarda hemen hemen her yörede, her köyde, hatta şehirlerde bir çok evde halı dokuma tezgahları bulunurdu. Bu halı dokuma tezgahlarında özellikle genç kızlar ve evin kadınları çalışırlardı.
      
Öncelik olarak kendi ihtiyaçları için halı dokuyan bu insanlar, ayırabildikleri zamana göre satmak amacıyla da  halı dokuması yaparlardı. Ayrıca imece usulünce camiler içinde bu tezgahlarda cami halıları dokunurdu.
 
Dokunan halılar, köylere gelen tüccarlara, tüccarların şehirden getirdiği kumaş vb. gibi mallarla takas edilerek verilirdi. Kimi tüccarlar bu cami halıları 'nı para karşılığında da alırdı. Halı dokuyan kadınlar yaptıkları bu alışverişle evlerine gelir sağlarlardı. Meşakkatli bir iş olan halı dokumacılığı ülkemizde hiçbir zaman maddi karşılığını bulamamıştır.
      
Köylere gelen tüccarlar aldıkları dokuma halıları büyük pazarlara hatta İstanbul’un en çok turist çeken Kapalı Çarşı’daki halıcılarına kadar ulaştırmışlardır. Anadolu’nun dört bir yanında üretilmiş bu halılar, ülkemize gelen halı meraklısı turistler tarafından da dünyanın dört bir yanına taşınmıştır.
Günümüzde İstanbul’un en görkemli camilerinde yer alan cami halısı modelleri bulundukları camilere muhteşem ötesi ihtişam katarken bu camiler her yıl ziyaretçi akınına uğrarlar.