+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Halı Sanatı Türklerle Birlikte Gelişti

Konu Saflı Cami HalılarıYün Cami HalılarıSeccadeli Cami Halıları ise ülkemizde bu sektörde çok iyi kalitede üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Yaptıkları üretimde kendini geliştirmiş, kullandıkları makinaları güncel tutan bu firmalar ülkemize olduğu gibi yurt dışına da cami halısı üretimi yaparak ülke ihracatına katkıda bulunmaktadırlar.

Türklerin halı sanatını geliştirdiğini söyleyebiliriz. Selçuklu Türkleri ile halı sanatı batıdan doğuya doğru gelişmiştir. Eskilerde Anadolu'nun dört bir tarafında cami halısı tezgahları bulunmaktaydı.

Köylerde genellikle kız çocukları büyüklerinin yanlarında halı dokumayı öğrenirlerdi. Genç kızlar ve evin kadınları hava şartlarının bağda, bahçede, tarlada çalışmaya uygun olmadığı günlerde halı tezgahlarının başında olurlardı. Köylerdeki camiler içinde evlerde cami halısı dokunurdu. Bu Cami Halıları köy camileri ve şehir camilerine ihtişam kazandırırdı.

Kimi dönemlerde yöre yöre her evde bir halı tezgahının olduğu zamanlar olmuştur. Bu cami halısı tezgahları bugünki cami halısı sanayimizin alt yapısıdır.