+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

FİLİSTİN HALİL İBRAHİM CAMİİ HALILARI TİKA TARAFINDAN YENİLENDİ

Filistin’in el-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim (a.s) ile ailesinin kabir ve makamlarının da yer aldığı Halil İbrahim Cami halıları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniledi.
 
TİKA tarafından yanmaya karşı dayanıklı yaklaşık 660 metre kare alanı kaplayan yüksek kalitedeki cami halıları Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Filistin’i ziyareti sırasında yenilenerek kullanıma sunuldu.
 
İki cami aynı zamanda özgürlüğüne kavuşsun duası ile Kubbetüs Sahra’da bulunan halılarla aynı desen ve kalitede olmasına özen gösterildi. Filistin’deki camiler zaman zaman fanatik Yahudilerin saldırılarına uğruyor. Bu saldırılarda atılan yanıcı maddeler yangınlara ve kalıcı hasarlara yol açıyor. Bu sebeple cami halıları yangına karşı dayanıklı olsun diye yün cami halısı kullanılmasına özen gösterildi.
 
Halil İbrahim Camii, El Halil kentinde Müslüman ile Yahudiler arasında devam eden çatışmaların merkezi konumunda bulunuyor. 250 bin nüfusa sahip şehirde Müslümanların sayısı çoğunluğu oluşturuyor. Camii’nin altında bulunan mağarada Hz. İbrahim (a.s) ve eşi, Hz. İshak (a.s) ve eşi, Hz. Yakup (a.s ) ve eşi, Hz. Yusuf (a.s)’ın kabirleri bulunuyor.