+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Camilerimizin Vazgeçilmezi Halılar

Yün Cami HalısıSaflı Cami HalısıSeccadeli Cami Halısı ve dekoratif halı üretiminde ülkemiz öncü ülkelerden biridir. Bu gün ülkemizin dört bir yanında kurulu halı fabrikaları ülke istihdamına büyük katkı sağlamaktadır. Cami Halısı üretimi sektöründe binlerce usta, kalifiye işçi çalışmaktadır. Tarihimizde ve kültürümüzde de önemli bir yeri olan cami halıları bizim yaşamımızda vazgeçilmez bir yerdedir.
 
Şu anda orta yaşın üzerinde olan ve çocukluk yılları kırsal bölgelerde geçmiş hemen hemen herkes, köy evlerinde kurulmuş halı tezgahlarını ve bu halı tezgahlarının başında halı dokuyan kadınları ve genç kızları hatırlarlar.
 
Cami Halısı bizim önemli bir kültürümüzdür. Orta Asyadan batıya doğru Türk'lerle birlikte gelişmiş olan halı dokumasının en güzel örnekleri halen bazı müzelerde sergilenmektedir. Geçmişten günümüze tarihi cami halıları maalesef yeteri kadar ulaşamamıştır. Ulaşabilenler ise şu an hakkettiği değeri görmektedirler.
 
Kolay taşınabilir olması ve koyulduğu zemini çıplak ayakla basılabilir hale getirmesi nedeniyle ve ibadet edebilme için güzel ve temiz bir zemin hazırlamış olması nedeniyle Türk'ler cami halısı öncüsü olmuştur. Bu gün baktığınızda yeni bir ev kurulduğunda ilk alınacaklar listesinde halı yerini ilk sıralarda alırken cami ihtiyaçları arasında da cami halısı en önemli yeri tutmaktadır.