+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Camilere Bağışlanan Tarihi Halılar Müzede

Dekoratif halı, Saflı Cami Halısı, Yün Cami Halısı, Seccadeli Cami Halısı çeşitleri üretim şekli, üretildiği malzeme, renk ve desen olarak çok farklılık göstermektedir. Türkiye'de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri de cami halısı atölyeleridir. Turistler bu atölyelerde geçmiş tarihlerden günümüze kadar ulaşmış cami halısı dokuma tezgahlarında, halıların nasıl dokunduğunu nasıl üretildiğini ve bu tarihi dokuma tezgahlarında üretilen halıların neden bu kadar değerli olduğunu, üretimin ne kadar meşakkatli ve zahmetli olduğunu gördüklerinde anlarlar.
 
Anadolu'nun her bölgesi kendine özgü ayrı bir kültür zenginliğine sahiptir. Bunu değişik bölgelerde üretilmiş cami halıları incelediğinizde bile fark etmeniz mümkündür. Halılarda kullanılan renkler bile üretildiği bölgenin kültürüne göre değişiklik gösterebilir. Hatta halıda kullanılan boyanın elde edilme şekli bile halıdaki farklıklarla ortaya çıkar.
 
Anadolunun her yöresinin kendine özgü motiflere ve renklere sahip cami halıları vardır. Türk tarihinden günümüze ulaşmış bu halıların en güzel örneklerinden bazıları halen Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olan Halı Müzesinde sergilenmektedir.
 
Halı Müzesi İstanbul'da Sultan Ahmet Cami Hünkar kasrındadır. Halı müzesi Türkiye'de sadece halının sergilendiği tek müzedir. Müze koleksiyonunun, yüzyıllardan beri eski bir İslam geleneği ile camilere bağışlanan tarihi ve sanat değeri yüksek cami halıları toplanmasıyla oluşturulmuştur. Halı müzesinde 448 adet halı bulunmaktadır. 62 Adet halı dönüşümlü olarak sergilenmektedir.