+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

CAMİLER VE RENKLER

Baktığımız her nokta bir renkle doludur. Renkler her ne kadar farkında olmasak dahi hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Muhakkak her insanın renklere karşı bir bakış açısı ve tercihi vardır. Örneğin giyeceğimiz giysilerde kimimiz açık tonları kimimiz koyu tonları tercih ederiz. Cami halısı renkleride bu bakımdan çok önemlidir. Bizim tercihimiz dışındaki renklerde hayatımızda önemli yer tutarlar. 
 
Dünyaca ünlü birçok firma renklerin etkisi dolayısıyla kırmızı, beyaz, mavi ve turuncu renkleri tercih eder. Bankalar, GSM şirketleri, giyim mağazaları ve daha fazlası. Renkler insanlar üzerinde farklı duygu ve hislere de yol açarlar. Örneğin bazı renkler bize huzur verir. Örneğin mavi, örneğin yeşil… Renkler görsel iletişimde büyük yer tutarken duyularımıza da hitap ederler. Renklerin gücü ve tabi ki insanoğlu üzerindeki etkileri yadsınamaz. Birçok araştırma sonucunda renklere verdiğimiz tepkiler genellikle aynıdır. Belki yeşil renk en favori rengimizdir ancak favori rengi kırmızı olan biri de yeşil renkle huzur hissi algılayabilir. Siyah rengi seven bir kişi mavi renkte herkes gibi güven hissedebilir.
 
Renkler camilerde de önemli yer tutar. Başta cami halıları olmak üzere renk tercihinin önemine dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü renkler insanlar üzerinde etki sahibidirler. Bu nedenle cami halısı temininde kalite, hijyen gibi renk durumuna da dikkat etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki çok farklı renklerle oluşturulmuş bir halı dikkat dağınıklığı yaratabileceği gibi çok koyu tondaki bir halıda karamsarlık yaratabilir.  İbadetlerimiz sırasında her iki durumunda olmasını elbette istemeyiz, camihalisi.net farklı desen ve renklerde halı seçenekleri sunar. Camilerin atmosferine en uygun halı rengini ve modelini camihalisi.net 'ten temin edebilirsiniz.