+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Cami Halısında Sadeliğin İhtişamı

İslam dininin mensupları olan Müslümanların ibadet mekanlarına cami denir. Camilerin tabanları birbirinden güzel ve ibadet dergahına renk katan cami halısı ile kaplıdır. Camiler de genel olarak israf dikkate alınarak aşırı aydınlatmadan kaçınılır. Minaresi olmayan veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için yapılan ufak mekanlara mescit denir. Bu mescitlerin tabanları da yine farklı renk ve modellerde ki mescid halısı ile kaplanır.
 
Mescid halısı ve cami halısı seçiminde argoda cırt renk olarak tabir edilen parlak, göz alıcı ve çok renkli cami halıları seçilmez. Çoğunlukla daha sade renkler tercih edilir. Bu sade renkler bazen camilere ayrı bir ihtişam katar. Ülkemizin dört bir yanında herhangi bir camiyi ya da mescidi ziyaret ettiğinizde cami halısı yahut mescid halısına ne kadar önem verildiğini ilk bakışta görebilirsiniz.
 
Konu cami halısı ve mescid halısı temizliği ise büyük hassasiyet gösterilir. Günlük olarak süpürülen cami halıları bazı dönemlerde yıkanır ve bazı camilerde halıların büyüklüğüne göre temizlik firmalarından destek alınır.
 
Cemaat üyeleri de cami halısı temizliğine gerek ekonomik gerekse beden gücü ile katkı sağlarlar. Günlük temizlik işlerinin dışında genel temizliği özel firmalara bırakılan camiler tepeden tırnağa temizlenirler. Cami halısından başlayan temizlik camlara ve duvarlara kadar devam eder.
 
Bugün Türkiye’nin her bölgesinde cami temizliği yapan özel firmalar mevcuttur. Temizlik firmaları cami halıları temizliğinde güçlü makinelerle çalışırken cami halısı içerisinde güçsüz makinelerin çekemediği toz ve halının derinliğine işleyen lekeler temizlenebilir.