+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Cami Halısı Temizliğinde Dikkat

Halı temizliği kolay bir iş değildir. Bazı lekeler inatçı olabilir. Cami halısı temizlikleri ise büyüklükleri itibariyle hem daha zor hem de temizliği çok daha önemlidir. Cami halısı temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar halıların uzun ömürlü olması açısından da önem taşır. Zarar verecek kimyasallar kullanılması cami halılarına zarar verebildiği gibi ömrünü de kısaltabilir. 
 
Cami halılarının temizliğinde öncelikli dikkat edilecek husus lekelerin kurutulması için bir kurutucu kullanılmamasıdır. Zira kullanılacak kurutucu lekenin daha da yerleşmesini sağlayabilir. Ayrıca cami halısı ya da mescid halısı ıslandığında mutlaka kurutulması ve ıslak bırakılmaması gereklidir. Islaklığın kurutulmasında da yüzeydeki suyun alınması ve halının havalandırılarak kurutulmasında fayda vardır. Islak kalan cami halıları ve mescid halıları küflenme, deforme olma, kötü koku yayma gibi tehlikeler oluşturur. Şayet cami içerisinde halının küflenmiş bir kısmı ile karşılaşırsanız hazırlanacak ya da satın alınacak temizlik maddesinin halının temizliğine uygun olup olmadığı araştırılmalı ve öncelikle halının görünmeyen bir kısmında test edilmesinde de fayda vardır. Bu şekilde kullanacağınız temizlik malzemesinin cami halısına zarar verip vermediğini görme imkanı bulabilirsiniz. 
 
Cami halısı temizliğinde uzman kişi ya da şirketlerden yardım alınabileceği gibi cami halısı firmasından da temizlik konusunda bilgi alınabilir. Bu şekilde halınızın özelliğine göre temizlik maddesi seçme imkanı doğar. Unutmayın kullandığınız halının uzun ömürlü olabilmesi kalitesi kadar temizliği sırasında yapılacak uygulamalara ve malzemelere de bağlıdır.