+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Cami Halısı Seçerken Dikkat

Cami halısı modeline karar verirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi bilmeliyiz. Camilerimiz Müslümanlar için kutsal mekanlar olduğu gibi ibadetlerimizi icra ettiğimiz yegane mekanlardır. Cami halısı ve mescid halısı seçiminde göz yormayan modeller ve ibadethane ruhuna hitap eden renklerin tercih edilmesi en önemli husustur.
 
Cami halısı yahut mescid halısı ararken karşınıza onlarca model ve renk çıkacaktır. Bu modeller ve renkler arasından halının alınacağı cami ya da mescidin özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir cami tabanına serilecek cami halısının ne kadar yer kapladığını düşünecek olursak model ve rengin önemi artmaktadır. Yüzlerce kişinin aynı anda ibadet ettiği camilerimizde renk tercihinin iç mekanlardaki ferahlatıcılığını göz ardı etmemeliyiz. Özellikle çok ışık almayan mekanlarda açık renklerin sağladığı ferahlık aşikardır ancak temizliği konusunda endişe yaratan açık renkli cami halısı ve mescid halısı modelleri çok fazla tercih edilmez. Günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen ve kolay temizlenebilir halılar bu bakımdan ön plana çıkarken daha çok tercih edilebilir duruma gelmişlerdir. Camilerimiz içerisinde açık renklere yer verilebilir ancak özellikle giriş çıkış noktalarında daha çok kullanım söz konusu olduğundan koyu tonları seçmek uygun olabilir.
 
 Yün cami halısı, saflı cami halısı yahut seccadeli cami halısı seçerken cami halısı modelleri gibi renklere de dikkat etmek ibadethanelerimizin görselliği ve tabi ki ibadet edenlerin de ferah bir ortama adım atmalarını sağlayacaktır.