+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

CAMİ HALILARI KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

CAMİ HALILARI KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Yün Cami Halısı

Akrilik Cami Halısı

Yün Cami Halısı, doğal bir ham medde olan yünden üretildiğinden insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı yoktur.

Akrilik halı, petrolden üretilen sentetik ve çevreyi kirleten bir üründür.

Yün Cami Halısı, alev almaz ve alev yürütmez özelliğe sahiptir. Sadece alev tutulan bölge yanar ve yanarken çıkardığı duman öldürücü değildir.

Akrilik halı, çok hızlı yanıcıdır ve yanarken çıkardığı duman çok zehirli bir gazdır. Bu bakımdan AB ülkelerinde ABD, Kanada, Avustralya ve Japonya gibi daha pek çok ülkede oteller ve diğer toplu kullanım alanlarında akrilik halıların kullanılması yasaktır.

Yün Cami Halısı, kendi ağırlığının %35’i kadar nem alabilir. Bu bakımdan, kışın sıcak tutar ve yazın terletmez. Havadaki nem kuruyunca üzerindeki nemi geri verir. Böylece serili bulunduğu ortamda doğal nem ayarı yapar.

Akrilik halının nem alma-verme özelliği yoktur. Dolayısıyla sağlıklı değildir. Kışın soğuk, yazın terleticidir.

Yün sünger gibi gözenekli olduğundan çok hafiftir. Bu gözenekler sayesinde çok iyi yalıtım özelliğine sahiptir. Yün hafif olduğu için, aynı gramajda bir akrilik halıya göre daha dolgun ve sık yapılı bir yün elde edilir.

Akrilik elyafın yapısında sünger gibi gözenekler yoktur. Akrilik ağır çektiği için yüne göre daha fazla malzeme ister. 4 kg. bir Yün Cami Halısının kalite ve konforu ancak 5 kg. akrilik halı ile sağlanır.

Yün Cami Halısı yeni iken biraz mat görünür. Ancak iyi ve düzenli temizlenen bir Yün Cami Halısı, kullanıldıkça parlar ve güzelleşir.

Akrilik halı yeni iken canlı ve göze hoş gelir. Ancak yıllar içinde kullandıkça renkler matlaşır, keçeleşir ve soluk bir görünüm alır.

Yün Cami Halısının tuşesi akrilik halıya göre biraz daha serttir. Bu sertlik halının kısa sürede deforme olmasını önler.

Akrilik halı, Yün Cami Halısıya göre daha yumuşaktır. Dolayısıyla çok çabuk deforme olabilir.

Yün, yüksek yaylanma kabiliyetine sahip olduğu için baskı uygulanan kısımlar (ayak ve diz kısımları ) ezilmeye karşı yaylanarak direnç gösterir.  Bu sayede görüntü bozukluğu önlenmiş olur.

Akrilikte yaylanma kabiliyeti çok düşüktür. Yün Cami Halısıya göre baskı uygulanan kısımlar ( ayak ve diz kısımları ) ezilmeye direnç gösteremez ve kötü bir halı görünümü oluşur.

Yün, aşınmaya karşı dirençli bir ham madde olduğu için uzun yıllar kullanılabilir. O yüzden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelmiş Yün Cami Halısılar mevcuttur.

Akrilik aşınmaya karşı direnci zayıf olan bir petrol ürünüdür. Yün Cami Halısılara göre daha hızlı yıpranır ve eskir.

 

Yukarıdaki karşılaştırmanın sonucunda; İnsan sağlığına ve doğasına en uygun ham madde YÜN olarak belirlenmiştir.

Bu bilgiler, Uluslararası bir Teknik Araştırma grubunun yayınladığı raporu Türkçe çevirisidir.

1.       Yün Cami Halısı: Yün Cami Halısı alevalmaz özelliği, toz kir ve lekelere karşı dirençli olması ve bulunduğu ortamda ses akustiği sağlaması öne çıkan özelliklerindendir. Yün cami halısı fiyatları, diğerlerine göre en yüksek halı çeşididir.

 

1.       Akrilik Cami Halısı: Kolay yıkanabilme özelliği ile sağlıklı boyalar ile boyanabilir özelliğe sahiptir. Renk atma ve solma gibi kayıplar söz konusudur. Akrilik cami halısı fiyatları yün türüne göre daha uygun fiyatlı ve ısıya karşı dayanıklıdeğiltir.

 

1.        Polyamid Cami Halısı: Sentetek bir lif çeşidi olan aslında naylon diye bildiğimiz türdür. Dayanıklılığı düşük olsa da polyamid cami halısı fiyatları uygun olduğundan tercih edilmektedir. Yün cami halısına göre kıyaslayacak olursa polyamid cami halısı çok daha az ömürlü ve naylon olmasından kaynaklı kolayca alev alabilir özelliktedir.

 

1.       Polipropilen Cami Halısı: En kolay temizlenebilen tür olmakla birlikte lekelenmelere karşı çok direnci en zayıf olan halıdır. Çok daha ekonomik fiyatlarla temin edebilirsiniz ancak parlak renk sağlamanız mümkün değildir aynı zamanda koruma süresi en az olan türdür. Polipropilen cami halısı fiyatları en uygun fiyatlı üründür.