+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Bizlere Miras Kalan Ahşap Camiler Ve Tarihi Cami Halıları

Cami halıları ve ahşap camiler ülkemizi ziyaret eden turistlerin çoğunlukla ilgi odağı olmuştur. Diğer ülkelere nazaran orman kaynakları geniş olan ülkemizde, özellikle Karadeniz bölgesinde tüm görkemiyle halen dimdik ayakta duran ahşap camiler ile karşılaşmak mümkündür. En üst düzey ustalıklara ulaşmış ahşap yapı ustaları ülkemize bir sürü tarihi eser bırakmışlardır. Bu tarihi eserlerin arasında ahşap camilerimizde mevcuttur.
 
Günümüzde ahşap sanatının en güzel örneklerini UNESCO'nun da dünya miras listesine aldığı Safanbolu'da görmek muhtemeldir. Safranbolu'da yöre halkınca devlet yardımı da alınarak bir çok ahşap yapı restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Elinde bulunan tarihi cami halıları ve ahşap camiler ile Batı Karadeniz Bölgesinin en çok yabancı turist çeken merkezi Safranbolu'dur.
 
Safranbolu'ya gelen yabancı turistler yakın bölgede bulunan ahşap camileri ziyaret edebilmekte, ahşap camiler ve bu camiler içinde bulunan tarihi el dokuması cami halıları ziyaretçilerini hayranlık içerisinde bırakmaktadırlar.
 
Yöre halkları atalarından miras kalan tarihi cami halıları ile ahşap camilerin bakım ve onarımlarını da kendi imkanları ile ilgilenerek, kendilerine kalan bu mirası gelecek nesile aktarmaya çaba göstermektedirler.