+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

Ahşap Camiler Halılarla Süslendi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, (SAV) 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde Medine yakınlarında bulunan Kuba Köyünde İslam dünyasının ilk umumi mescidini yapmıştır. Müslümanlar, o tarihten bu güne dünyanın çoğu kısmına ibadetlerini, birlikte yerine getirmek için camiiler inşa etmişler ve o ibadet yerlerini her biri birbirinden güzel cami halıları ile donatmışlardır.
 
Müslüman sayısının fazla olduğu ülke devletleri cami yapımlarına özellikle önem vermişlerdir. Yabancı devletlerde yaşayan ve yaşadıkları ülkelerde sayıca az bulunan Müslümanlar ise kendi olanakları ile yaşadıkları bu yerlere, namazlarını cemaatleriyle birlikte kılmak için mescid ve camiler inşa etmişlerdir.
 
İnşa edilen bu camilere, ahşap camiler de bir örnektir. Ahşap ustalığının en üst seviyede olduğu zamanlarda inşa edilmiş ve halen beton yapılara kafa tutan bu ahşap camilerin en güzel örneklerini Kastamonu ve Sinop illerimizde görebilirsiniz. Orman kaynakları diğer ülkelere göre bol olan ülkemizde, ahşap işleme ve ahşap yapılar üzerinde kendilerini geliştiren ustalar, ahşap camileri bizlere miras bırakmışlardır. Bizler de tarihi cami örneklerimizi koruyup kollayarak geleceğe taşımakla sorumluyuz.
 
Günümüzde bulundukları bölgede yöre halkı tarafından kullanılan ahşap camiler vardır. Bu camilerde uzun yıllar kullanılmış ve halen kullanılan Cami Halıları görmeniz mümkündür. Bugün teknolojinin gelişmesiyle fabrikalarda üretilen Cami Halıları, teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu dönemlerde evlerde kurulan cami halısı tezgahlarında büyük uğraşlar sonucu aylarca süren zamanlarda üretiliyordu. Şimdi ise; Cami Halısı Fabrikalarındaki seri üretim bantlarında bir gün gibi kısa bir sürede yüzlerce Cami Halısı üretiliyor.