+90 542 591 7971

Sosyal Medyada Biz

BİZDEN HABERLER

Cami halıları denildiğinde akla ilk gelen firmalardan biri olarak bizler akla gelmekteyiz camilerimizi boydan boya saran cami halılarımız ile camilerimizde cemaatin namaz kılmasına ve rahat bir ibadet etmelerine olanak sağlıyoruz. Cami halısı üretiminde yıllardır dur durak bilmeden devam ediyoruz. Sürekli olarak üretiyor ve gerçekleştiriyoruz.
 
Birbirlerinden farklı renk ve tarzda üretimleri gerçekleştirilen cami halısı modelleri saflı cami halısı, göbekli cami halısı, natürel cami halısı gibi birçok farklı tarzda üretimleri gerçekleştirilen modellerimiz sizlerin talep etti renk ve modelde sizlere sunulmaktadır. 
 
Sık ilmeklerden yüzde yüz yün olarak üretilen cami halıları ilmek aralarına kir toz ve bakteri almayarak halıların daha temiz ve uzun ömürlü kalmalarını sağlar. Bizler yaptığımız işin ciddiyetinde olarak üretimini yaptığımız her cami halısı modellerinde sağlamlığı ve kaliteyi göz önünde bulunduruyoruz.
Devamı
Cami halısı modellerinden size biraz bahsetmek isterim. Saflı cami halısı modelleri genel olarak renk bakımında sade olarak ülkemizde tercih edilmektedir. Yani bu halılar üzerinde seçilen renkler koyu olan renklerdir bunun sebebi ise üzerindeki safları belirleyen çizginin daha belirgin olmasındandır. Böylece daha estetik bir görüntü oluşturarak camilerimize ekstra bir şıklık katmaktadır. Sitemizdeki cami halısı modellerinden saflı cami halısı modellerimize bakabilirsiniz.
 
Bir diğer tercih olarak sizlere sunulan göbekli cami halısı modelleri ise caminin tam orta noktasına denk getirilecek şekilde yapılan büyük ve yuvarlak bir desene yapılan cami halısı çeşididir. Göbekli cami halılarında istek doğrultusunda saflar da eklenile bilerek daha bir şık görünüm elde edilmiş olur.
 
Göbekli cami halılarında diğerlerine nazaran renkleri ve desenleri daha çok ilgi çekiçi bir şekilde üretilir sitemizde göbekli cami halısı modellerimize bakabilirsiniz.
 
Devamı
Camilerimizde üzerinde namazlar kıldığımız ibadetlerimizi ettiğimiz 5 vakit namazlar kılmamıza olanak sağlana cami halıları bizlere seccade görevi görerek daha rahat bir ibadet seçeneği sunar. Bizler de yaptığımız işin ciddiyetinde olarak üretimini gerçekleştirmiş olduğumuz her cami halısı modelini özenle üretiyoruz.
 
Üretimleri gerçekleşen cami halılarını sık ilmeklerle üretip koku yapmaz ve alev almaz özelliklere sahip bir şekilde camilerimize ulaştırıyoruz. Camilerimiz daima her zaman en iyisine layıktır bu sebeple yıllardır her gecen gün kendimize cami halısı sektöründe yeni bir bilgi ve birikim katarak ilerliyoruz.
 
Sizlerde camilerinize yakışan uzun ömürlü cami halısı modelleri isterseniz bizlere iletişim bölümündeki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.
Devamı
Camilerimizi boydan boya saran camilerimize farklı bir estetik katan cami halıları Müslüman aleminin camilerinde olmazsa olmazlarındandır. Cami halısı firmaları camilerimize yakışır şekilde kaliteli malzemeleri ve uzman ekibiyle cami halısı üretimlerini gerçekleştirmektedir. Üretimi gerçekleştirilen her cami halısı modeli yıllar boyunca sağlam ilk gün ki gibi kalabilmektedir.
 
Bu sağlamlığın yanında cami halısı modellerinin temizliği de oldukça önemli konulardandır. Cami halısı temizliği yapılırken yün ipliklere zarar vermeyecek ürünler, deterjanlar kullanılmalı. Bununla birlikte ilmek aralarına kaçmış olan tozların güçlü bir elektrik makinesi yardımıyla çekilmesi gerekmektedir. Çekilme işleminde ise yünlerin ters tarafına denk gelerek çekilmelidir böylelikle aralarındaki toz kir gibi maddeler temizlenmiş olur.
Devamı
Saflı cami halısı modelleri genel olarak renk bakımında sade olarak ülkemizde tercih edilmektedir. Yani bu halılar üzerinde seçilen renkler koyu olan renklerdir bunun sebebi ise üzerindeki safları belirleyen çizginin daha belirgin olmasındandır. Böylece daha estetik bir görüntü oluşturarak camilerimize ekstra bir şıklık katmaktadır. Sitemizdeki cami halısı modellerinden saflı cami halısı modellerimize bakabilirsiniz.
 
Bir diğer tercih olarak sizlere sunulan göbekli cami halısı modelleri ise caminin tam orta noktasına denk getirilecek şekilde yapılan büyük ve yuvarlak bir desene yapılan cami halısı çeşididir. Göbekli cami halılarında istek doğrultusunda saflar da eklenile bilerek daha bir şık görünüm elde edilmiş olur.
 
Göbekli cami halılarında diğerlerine nazaran renkleri ve desenleri daha çok ilgi çekiçi bir şekilde üretilir sitemizde göbekli cami halıları modellerimize bakabilirsiniz.
Devamı
Camilerimizi boydan boya saran camilerimizde seccade görevi gören cami halıları sizler için en konforlu ibadet seçeneğini sunarken. Model olarak birçok desende üretile bilme imkanı sunar. En çok tercih konusu olanlar ise saflı cami halısı, seccadeli cami halısı, göbekli cami halısı ve natural cami halısı modelleridir.
 
Saflı cami halısı camilerinizde sizlere geniş bir alan sunarken cemaatin daha rahat bir şekilde saflar halinde ibadet yapabilmesine olanak sunar ve daha fazla cemaatin rahat bir şekilde namazını kılmasını sağlar.
 
Bu saflı cami halısı sadece saflı olarak’ ta değil birde göbekli cami halısı modeli ile birlikte üretilebilmektedir. İki farklı modelin birbirlerine kattığı eşsiz güzelliği sizde camilerinizde kullanmaya ne dersiniz.
 
Devamı
5 vakit namazlar kıldığımız ibadet ettiğimiz camilerimiz bizlere en rahat ibadet konforunu sunmak için daima hizmet vermektedir. Camilerimizi bu hizmete hazırlayan birden fazla ürün vardır. Bu ürün portföyünün içerisinde başlıca gelenlerden biri ise cami halısı modelleridir.
 
Cami halıları saflı, seccadeli, göbekli ve natural olarak değişmektedir. 4 çeşit cami halısı modelleri içerisinde istediğiniz tarz ve modelde sizlere uzman kadromuz tarafından hazırlanıp sunulmaktadır. Bu modeller sık dokunup ince ince işlenmektedir her model birden fazla testlerden geçerek sizlere sunulmaktadır.
 
Devamı
Her gün sürekli olarak kullandığımız camilerimiz devamlı ziyaret edilir ibadet içinde gezip görmek içince fakat bu süreklilik içerisinde camilerimiz ne kadar temiz kalabilir? Veya cami halıları ne kadar temiz olabilir?
 
Camilerimizin tabanını saran cami halıları biz Müslümanlara cemmate güzel konforlu temiz bir alan yaratarak güzel bir ibadet seçeneği sağlamaktadır. Fakat cami halıları sürekli kendi temiz tutamaz belirli bir zaman sürecinde yünlerin arasına giren tozlar yüzeye çıkarak aşırı kirli bir alan oluşturur. 
 
Cami halısı modelleri ni güzel bir şekilde temizleye bilmek için biz Müslümanlara konforlu bir ibadet sunabilmek için cami halıları modelleri için özel temizlik malzemeleriyle temizlenmesi gerekmektedir. Onlara özel üretilen halı yıkama makineleri, halı yıkama deterjanları ile 2 haftada bir yıkanması gerekmektedir.
 
Tabi bu yıkama vakti cami halısı nın modeline kalitesine göre de değişmektedir. Sık dokunan cami halısı modelleri yünler arasına toz, kir almayarak bünyesinde saklamayarak halının temiz kalmasına olanak sağlar. Sizlere tavsiyemiz cami halısının temizliğinde cami halısı firmalarından bir tavsiye almanız ve bu tavsiye içinde birde cami halısı nın kalitesine dikkat etmenizdir.
 
Devamı
Müslüman aleminin namazlar kılıp dualar ettiği camilerimiz her vakit devamlı olarak kullandığımız ibadet hanelerdir ve ibadet hanelerimizde bizlere konfor sağlayan cami halıları.
 
Müslüman aleminin ibadet haneleri yani camiler özenle döşenip her noktası özenle hazırlanmaktadır.
 
Motifler, kalem işleri her türlü nokta tek tek özenle hazırlanmaktadır. Bu özen içerisinde birde cami halıları bulunmaktadır. 
 
Cami halısı modelleri 'nde ne gibi bir özen olabilmektedir derseniz şöyle ki seçmiş olduğunuz cami halıları, caminizdeki renk uyumuyla bir olmalı ibadet esnasında ki cemmatin dikkatinin dağılmaması gerekmektedir. Cami halıları birde kalitesi önemlidir kalitesi bakımından da dikkatli olmalısınız.
 
Devamı
Ülkemizde camilerimizin ve göğe yükselen minarelerin çokluğu da dinimizin zenginliğinin sembolü olmuştur. Camilerimizin dış görünümleri gibi iç görünümleri de ayrı bir ihtişama sahiptir. Bu ihtişama katkı sağlayan bazı unsurlar ise camilerimizde bulunan üzerinde namaz kıldığımız cami halısı modelleridir.
 
Her ne kadar yardımcı ürün demiş olsakta cami halıları ‘nın önemi bir hayli büyüktür. Yeni camilerimizin inşası gibi var olan camilerimizin de korunması, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması biz Müslüman toplumların görevleri arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere bu konuda emek sarf eden binlerce dernek ve yüzbinlerce din görevlisi ile gönüllüler bulunmaktadır. Camilerimizin bir binadan ibaret olmayan yapıları zaman içerisinde yenilik ve değişimlere de ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçların başında ise eskiyen, yırtılan, çıkmayan lekelere maruz kalan cami halısı modelleri.
 
Her gün yüzlerce, binlerce kişinin kullandığı cami halıları zamanla değişime ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaçta en iyi şekilde temin edilmeye çalışılır. Bu nedenle cami halısı seçiminde kalite birinci öncelik olur. Her ne kadar fiyat kavramı önemli de olsa uzun yıllar kullanılabilecek cami halısı modelleri için kaliteden asla vazgeçilmemelidir. Cami halısı firmaları nın sundukları fiyatlar ve kalite unsurları iyi incelenmelidir. Camilerimizin en hasıl ihtiyaçlarından olan cami halısı modelleri ve renkleri arasından da camimizin iç dünyasına en uygunları seçilmelidir. Bu seçimde camilerimizin barındırdığı ritimler ve yaşattığı ambiyans mutlaka dikkate alınmalıdır.
 
Devamı

Cami halısı caminin zemininde bulunan ve camiye girildiğinde ilk olarak göze çarpan ürünlerden biridir. Gerek Motifleriyle gerek desenleri ve zerafetiyle caminin ferah ve bir okadar geniş mekanlar elde etmek için halı seçimi, camiler için büyük önem taşır.

Sizin tercih etmiş olduğunuz şekilde saflı, göbekli, natural ve seccadeli olmak üzere cami halısı modellerinizi özenle ilmek ilmek işleyerek sizler sunuyoruz. Cami halısı sektöründe birden fazla cami halısı firması bulunmaktadır ve firmalar arası rekabette bir hayli çoktur bizler cami halısı net olarak sizlere en cami halısının en güzelini en kalitelisini sunuyoruz.

Bizler camilerimizde motifleri öne çıkarmak ve sizlere hitap edecek ve göz yormayacak şıklığı ihtişamı ve zerafeti bir arada kullanarak ortaya çıkardığımız ürünler sayesinde artık cami halıları seçiminde zorlanmayacaksınız.

Sizler istediğiniz cami halısı modeli 'ni bizlere söylecek, bizler de var güçümüzle sizlere yakışır şekilde son derece sağlamlıkla sizlere sunacağız.

Devamı
Cami Halısı, Yün Cami Halısı, Saflı Cami halısı ve dekoratif halı üretiminde ülkemizde büyük bir sektör mevcuttur.
  
Halı, Türk halkının  geçmişinden gelen bir kültürdür. Çokta geçmiş bir zaman olmayan zamanlarda hemen hemen her yörede, her köyde, hatta şehirlerde bir çok evde halı dokuma tezgahları bulunurdu. Bu halı dokuma tezgahlarında özellikle genç kızlar ve evin kadınları çalışırlardı.
      
Öncelik olarak kendi ihtiyaçları için halı dokuyan bu insanlar, ayırabildikleri zamana göre satmak amacıyla da  halı dokuması yaparlardı. Ayrıca imece usulünce camiler içinde bu tezgahlarda cami halıları dokunurdu.
 
Dokunan halılar, köylere gelen tüccarlara, tüccarların şehirden getirdiği kumaş vb. gibi mallarla takas edilerek verilirdi. Kimi tüccarlar bu cami halıları 'nı para karşılığında da alırdı. Halı dokuyan kadınlar yaptıkları bu alışverişle evlerine gelir sağlarlardı. Meşakkatli bir iş olan halı dokumacılığı ülkemizde hiçbir zaman maddi karşılığını bulamamıştır.
      
Köylere gelen tüccarlar aldıkları dokuma halıları büyük pazarlara hatta İstanbul’un en çok turist çeken Kapalı Çarşı’daki halıcılarına kadar ulaştırmışlardır. Anadolu’nun dört bir yanında üretilmiş bu halılar, ülkemize gelen halı meraklısı turistler tarafından da dünyanın dört bir yanına taşınmıştır.
Günümüzde İstanbul’un en görkemli camilerinde yer alan cami halısı modelleri bulundukları camilere muhteşem ötesi ihtişam katarken bu camiler her yıl ziyaretçi akınına uğrarlar.
 
Devamı
İslam dini ahlak ve manevi değerlerle bezenmiştir. İslam dininin sembolü haline gelen camilerimizde Müslümanlar arasında dayanışmanın, birlik ve beraberliğin pekişmesine katkı sağlayan yegane ibadet mekanlarıdır. Ülkemizin dört bir yanında on binlerce cami ve mescit yer almaktadır. Her geçen gün sayısı artan cami ve mescitlerimizin ihtiyaçları da günümüz çağına göre şekillenmektedir. Cami halısı, geçmişten günümüze her çağda camilerimizde ve mescitlerimizde kuşkusuz en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında yer almıştır. Kuşkusuz gelecekte de cami halısının önemi yerini koruyacaktır. 
 
Cami halısı kullanım bakımından ev halısına nazaran daha konforlu olmak zorundadır. Nitekim Müslümanlar ibadetleri için camilerde uzunca vakitler geçirmekte ve bu vakitlerin önemli bir kısmı da cami halısı üzerinde oturarak geçmektedir.
 
Cami halısı firmaları bu bakımdan cami halısı ve mescit halısı üretimlerinde kalite unsurları arasında konforu da eklemişlerdir. Cami halısı firmaları, üretimi yapılan halılarda kullanılan iplik ve diğer malzemelerde konfora katkı sunan malzemeler tercih etmektedirler.
 
Ülkemizde cami halısı ve mescit halısı üretimi oldukça yaygın ve modern tesislerde gerçekleşmektedir. Teknolojik imkanlarla her geçen gün daha çok yaygınlaşan ve daha iyi bir noktaya ulaşan cami halısı üretimi, cami halısı firmaları arasında da rekabet imkanları ortaya çıkarır. Bu imkanlar cami halısı alımında bulunacaklara da bir takım avantajlar sağlar. Cami halısı üretim-pazar ağının genişlemesiyle birlikte renk ve model seçenekleri de artmıştır. Ayrıca cami halısı firmaları önceliklerini kalite olarak benimseyip müşterilerine en iyi hizmeti en kaliteli ürünlerle sunmayı hedeflemektedirler. 
 
Devamı
Gelişen teknoloji ile birlikte her şey değişmektedir elimizde tutuğumuz telefondan, giydiğimiz çoraba veya kullandığımız makinaya kadar her şey değişmektedir.
 
Cami halısı sektöründe de bu böyledir bizler cami halısında gelişen teknolojiyle sizler için en kullanımlı rahat ibadet konforu sunan alttan ısıtmalı cami halıları üretiyoruz.
 
Keçe gibi diye ima ettiğimiz rahatsız sert halıların devrini bitiren yüzde yüz yün cami halıları son teknoloji makinelerle uzun ömürlü ve rahat bir ibadet için ince ince dokunmaktadır. 
 
Halı seçiminde ezilmeye dayanıklı sıkı ilmekli olmasına dikkat etmelisiniz. Cami halısı 'nın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız tercih ettiğiniz firmanın işçiliğine dikkatli bakmalısınız.
Devamı
Müslüman alemi için önemi büyük olan camilerimiz 5 vakit namaz kıldığımız ve Allah ’a kulluk ettiğimiz yerdir. Camilerimiz dış ve iç dizayn olarak eşsiz bir şekilde yapılmıştır, her bir noktası dikkat çekici ve görkemlidir ama bu görkem içinde ibadet yapılırken dikkat dağıtılmaması gerekmektedir.
 
Gösterişe çok yakın olmamalıdır. Özelliklede cami halısı modellerinde renk seçimi çok önemlidir renk tercihinde bulunulurken evlerimizde veya işyerlerimizde kullandığımız gibi çabuk kirlenmesin diye almış olduğumuz koyu renkteki halılar yanlış bir düşüncedir.
 
Halının koyu ya da açık renk olması cami halısı modelinin kirlenmesini ne geciktirir ne de öne alır. Bu sebepten ki renk seçimi yapılırken dikkat dağıtmayacak bir renk bununla birlikte camimizin iç dizaynına uygun bir renk seçilerek göz yormaması gerekmektedir. Bu konuda cami halısı firmalarından daha detaylı yardım alabilrsiniz.
 
Devamı
Saflı cami halısı, Göbekli cami halısı, Naturel ve Seccadeli cami halısı gibi arzu edilen renkte, desende üretilen cami halıları dünyanın her bir köşesine ulaştırılıp montajı yapılmaktadır. İnce işçilik ve sık dokumayla üretilen cami halıları yanmaz, alev almaz ve uzun ömürlüdür. 
 
Camilerimize farklı bir görünüm kazandıran cami halısı modelleri camilerimizin olmazsa olmazlarındandır. Bu sektörde kendini son derece geliştiren ve rakiplerinden ön planda olan Cami Halısı Net, her yeni bir gün daha fazla referans kazanıyor. Antalya Bilim Üniversitesinin ve 13 referansın daha cami halısı modellerinde tercih etmiş olduğu Cami Halısı Net sizlere hizmet vermekten gurur duyuyor.
Devamı

Camilerimiz Müslüman alemi için büyük önem içeren yapılardır camilerimiz boydan boya şehrimizi kaplamaya devam ederken birde camilerimizin içini kaplayan rahatlıkla namaz kılmamızı sağlayan cami halısı modellerimiz vardır.

Cami halıları geçmiş tarihten bu yana kullanılırken tarihlerden birden fazla teknolojide ve şekilde üretilmiştir şuan da ki teknolojiyle biz cami halısı firması olarak son teknolojide ve uzman kadromuzla cami halısı modelleri 'ni siz dostlarımıza sunuyoruz cami halısı modellerinde birden fazla renk ve desen sizlere sunuyoruz. Göbekli cami halısı, saflı cami halısı, naturel cami halısı gibi desen seçeneklerimizle bizler sizlerin karşısındayız cami halısı modellerimizi sitemizden detaylı bir şekilde inceleyebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz

Devamı
Camiler Allah’a dua ettiğimiz Allah‘la sanki bir bütün olduğumuz yerdir. Camilerimiz bununla birlikte içimize huzur ve güven veren tek ibadet mekanımızdır. Camilerimiz yapı olarak çok benzeseler de aslında her cami yapısal olarak çok farklıdır.
 
Camilerimiz şefkatin bitmediği ve huzurun dalga dalga gönüllerimize yayıldığı ibadet dergahlarımızdır. İçinde kullanılan her bir eşya da camilerimize ahenk katar. Bu eşyaların başlıcası ise cami halısı dır. Her cami birbirinden farklı cami halısı modelleri ile donatılmıştır. 
 
Cami halıları için camilerimizin olmazsa olmazı diyebiliriz. Camilerimizin tabanlarını baştan sona kaplayan cami halıları hem kaliteleriyle cemaatlere ibadet konforu sağlamalı hem de görünümleriyle camilerimizi renklendirmelidir.
 
Teknolojinin de sunduğu tüm imkanlardan faydalanılarak üretilen cami halısı modelleri ibadet dergahlarımızın hem süsü hem de en temel ihtiyacı durumundadır.
Cami halısında istenilen model ve rengin yanı sıra kalite unsurlarını da sunan cami halısı firmaları tüm taleplere cevap verebilmektedir. Gerek kolay temizlenebilirlik, gerekse hijyenik ve bakteriyel özelliklerde sunulan cami halılarında uzun ömürlülükte esastır. 
Devamı
Farklı figürlerle süslenen ve camilerin manevi ambiyansına katkı sunan renklerde üretilen cami halısı modelleri arasından tercihte bulunurken nelere dikkat edilmelidir? İlk başta tercih edeceğimiz cami halısı nın cami tabanını boydan boya kaplayacağı unutulmamalıdır. Caminin içerisinde mevcut ve değiştirilmeyecek bazı eşyalar vardır. Bu eşyalar ile cami halısının uyumu önemlidir. Cami halısında renk seçimi en önemli seçimlerden biridir. Cami halısı rengi ne iç karartıcı koyulukta ne de dikkat dağıtan açık renkte olmamalıdır. 
 
Seccadeli cami halısı, saflı cami halısı ve yün cami halısı gibi cami halısı modelleri arasından caminin ihtiyacına en uygunu belirlenmelidir. Şayet cami içerisinde düzgün saf tutmayı zorlaştıran kolon ve benzeri engeller bulunuyorsa saflı cami halısı tercihi en doğru tercih olabilir. 
 
Cami halısı tercih ederken figür, renk ve model gibi kalite odaklı olmakta gerekmektedir. Sağlam ve dayanıklı, uzun ömürlü bir halı için kalite vazgeçilmemesi gereken bir unsurdur. Ayrıca günümüz teknolojisinin sunduğu olanaklarla üretilen cami halısı modelleri kolay temizlene bilirlik ve hijyenik özelliklerde taşır. Tercihlerde bu hususlarda dikkate alınmalıdır. Her gün yüzlerce kişinin kullandığı cami halıları nın yıkanabilir ve kolay temizlenebilir olması gerekir.
Devamı
Camiler, bulundukları ortamın en önemli ibadet alanı oldukları gibi bununla birlikte en önemli sosyal alanlarıdır. Camilerin avlusundan bahçesine varana kadar her bir yeri sosyal alan özelliği taşır. Bu alanlarda kimileri namaz vakti bekler kimileri sosyal aktivite yapar hocalar çocuklara eğitim verir her bir noktası bizler için çok değerlidir.Camilerimiz dışardan veya içerden her bakıldığında bizler için değer önem içeren bir yapıdır bu yapıya katkı sağlayan ürünler vardır ki şüphesiz bu ürünlerin başında cami halıları gelmektedir.
 
Cami halısı firmaları tarafından bizlere seccadeli cami halısı, saflı cami halısı ve yün cami halısı gibi birçok renkte ve desende sunulan cami halıları. Teknolojinin firmalara sunduğu imkanlar doğrultusunda istenilen model ve renkte üretim hızlandırılmış ve cami halısı modellerindeki kaliteye odaklanılmıştır. 
Camilerimiz için halı seçimi yaparken ilk başta fiyat, renk, model, hijyeniklik gibi unsurlara dikkat ederiz. Ancak kalite ve uzun ömürlülükte tüm bu unsurlar kadar önemlidir. Unutulmamalıdır ki camilerimiz için temin ettiğimiz her bir eşya ne kadar uzun ömürlü olursa israfında önüne geçmiş oluruz. Cami halısı seçiminde kalite unsuru işte bu bakımdan da büyük önem taşımaktadır.
 
Devamı
Müslüman olan her insan için önemi ve değeri yüksek olan ibadet hanelerimiz. Yüce Kur’anı Kerim’de de bahsedildiği gibi camilerimizin temiz tutulması temiz kıyafetlerle gelinmesi gerekmektedir camilerimizin o dönemlerde kim, kimler tarafından yapılacağı ve ne niyet için kullanılması gerektiği anlatılırken, temizliğine de önem verilmesi anlatılmıştır. Rabbimiz diyor namaz kılınan yer mubah olmalıdır (Gasp Edilmiş Olmamalıdır.)
 
Camilerimizden sorumlu yani görevli kişi ve kimselerin dikkat etmesi gereken sorumlu olduğu yükler fazladır. Bu sorumlulukların başında cami halısı modelleri gelirki camilerimizin her an ibadete hazır olmasını sağlar. Nasıl ki evlerimizde temizlik denilince akla ilk gelen halılarımızın temizliği oluyorsa camilerimizde de öyledir cami halıları temizliğe en ihtiyaç duyan üründür. Çünkü camilerimizde her an her dakika her Müslüman giriş, çıkış saati olmaksızın ibadetlerini yerine getirmekte camilerimiz her an ibadete hazır durumda beklemeli. Camilerimizde görevli olan hoca, müezzinin görevleri arasında olan cami halıları temizliği önemli konulardan birisidir.
 
Cami halısı modelleri temizliği dediğimiz gibi çok önemli konulardandır. Bu yüzdendir cami halılarını temizlemek için bazı vakitler temizlik firmalarına bile ihtiyaç duyulmaktadır. Camilerimize ibadet için gelen Müslüman belki işten geliyor belki çarşıdan geliyor bizlerin siz Müslümanlara bazı tavsiyeleri cami halısı modellerimiz yani camilerimizi temiz tutmak istiyorsak ibadet için camilerimize girerken çoraplarımızı ayakkabıların yanında bırakalım çünkü ayağımızdaki ter bezleri ayakkabıdan hava alamadığı için koku yapar bu kötü bir şey değildir fakat başımızı koyduğumuzda huzur bulmak istiyorsa bu şarttır bununla birlikte camilerimize gelirken yanınızda bulunan sıvı akışkan maddeleri su, meyve suyu gibi döküldüğünde iz bırakan maddeleri güvenli bir noktaya bırakmamız gerekmektedir. 
Devamı
Cami halıları ülkemizde camilerde kullanılan, camilerimizde ibadetlerini yapan müslümanlara rahatlık sağlayan bir üründür. Göbekli cami halıları, naturel cami halıları, saflı cami halıları gibi birden çok şekilde karşımıza çıkan cami halısı modelleri ülkemizde çok rağbet görmektedir.
 
Gerek sağlamlığı gerekse kir tutmamasıyla göz önünde bulunan cami halıları bizler için olmazsa olmazlardandır. Ürettiğimiz her cami halısı modelleri yünden imal edilmekle birlikte birden fazla testlerden geçip kimyagerler tarafından kontrol edilip insan sağlığına zararı olup olmadığı araştırılıp siz değerli müşterilerimizin karşısına çıkarılır. Seçtiğiniz modeldeki cami halısını istediğiniz renk ve modelde üretilir montajı yapılır ve dilerseniz cami halısı modellerinin bir parçası olan alttan ısıtma sistemlerimiz ile camilerimize sıcak bir ortam katabiliriz bizler her şeyi siz değerli müşterilerimiz için istiyoruz.
Devamı
Halılar hepimizin bildiği gibi evlerimizin tabanında bulunan soğuğu önlemek ve görsellik katmak için kullandığımız ürünlerdir.
Halılar evlerimizdeki kullanımı dışında camilerimizdede karşımıza cıkmaktadır. Camilerimizde bi nevi seccade görevi gören cami halıları osmanlı döneminden bu yana camilerimizde kullanılmıştır. Halılar Camilerimizde bizlerin karşısına birden fazla modelde çıkmaktadır.
Saflı, seccadeli ve göbekli olarak karşımıza cıkan cami halısı modelleri bizlere ibadet ederken kolaylık sağlamaktadır. Gerek yumuşaklığı, gerek temizliği ve en önemliside yanmaz alev almaz olması cami halısı modellerini vazgeçilmez ürün yapıyor.
 
Camil halıları üretilirken birden çok üretim aşamasından ve testlerden geçmektedir haşerelere  ısıya ve birden fazla olumsuz sonuca karşılık testlere tabi tutulan cami halıları son derece güvenilir ve kalitelidir.
Devamı
Biz Müslümanların İbadetlerimizi yapmak ve camilere gitmek için temiz ve güzel kokan elbiselerimizi giyer ve Allah’ın karşısına en temiz en saf halimizle çıkmak isteriz. 
Kapıdan içeri adımladığımızda bile camiyi boydan boya kaplayan cami halısı üzerinde adımlarımızı dahil itina ve özen ile atarız. Camiler Müslümanlar için en güvenilir kutsal mekandır.
 
Camiler içine girdiğiniz de bütün sıkıntıları unuttuğunuz, derdi, tasayı dışarda bıraktığınız gönlünüze huzur veren bir yerdir. İçinde kullanılan her bir eşya da camilerimizin güzelliğine güzel katar. Bu eşyaların en başta olanı ise cami halısı modelleridir. Ülkemizin her bir noktasında bulunan tüm camiiler birbirinden farklı cami halısı modelleri ile süslenmiştir. Cami halıları için camilerimizin vazgeçilmezi olmazsa olmazı diyebiliriz.
 
Camilerimiz eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütmek içinde sıkça kullanım sağlamaktadır. Yani demek istediğim şudur ki camilerimizde geçirdiğimiz zaman kavramı geniştir kavramı bu şekilde tutabilmek için camilerimizin temizliği de önemlidir bu temizliği sağlayan en başlıca ürün ise cami halısı olmuştur cami halısı modelleri temizliği, sağlamlığı ve kalitesi çok önemlidir. Bu kalitenin en üst seviyede olmasını hedefleyen cami görevlileri camilerimizin havasındaki kokudan, halısındaki temizliğine kadar her konuya önem gösterirler.
 
Alnımızı secdeye koyduğumuz, üzerinde oturduğumuz ve ellerimizi semaya açtığımız ibadet dergahlarımızın olmazsa olmazı olan cami halılarının temizliği son derece önem taşır. Bu konuda birçok cami halısı firmaları temizlik hizmeti de sunar. Cami halılarının temizliği toplumsal açıdan da önemlidir. Cami halısı modelleri seçiminde hijyenik cami halıları tercih etmekte bu bakımdan dikkate alınmalıdır.
 
Devamı
İslam alemi için büyük önem arz eden camiler. Dış görünüşleriyle bizleri etkileyen yuvarlak göz alıcı kubbeleri gökyüzüne yükselen minareleri ile bulunduğu ortama güzellik katar. Biz Müslümanlar için önemi ve değeri büyük olan camilerimiz tıpkı inşaat aşamasında olduğumuz gibi titiz ve göze hitap edici olmalıyız. Özellikle de cami halısı modelleri kalitesinden taviz vermemeliyiz.
 
Cami halılarında camiye gelerek ibadet edenlerin başını halıya koyduklarında rahatsızlık vermemesi nedeni ile doğru seçimlerin yapılması çok önemlidir. Sert cami halıları oldukça rahatsız edici olmaktadır. Son teknoloji ile donatılmış olan fabrikalarda üretimi yapılan cami halısı modellerimiz oldukça kalitelidir. Bu konuda yün cami halıları daha çok tercih edilmektedir. Tüy dökmeyen ve alev almayan cami halıları camiler için çok daha uygun olmaktadır.
 
Cami halısı modellerinde de yüzlerce farklı model ve desen bulunmaktadır. Üstün teknoloji ile farklı tasarımların birleştirilmesi sonucunda elde edilen cami halısı modelleri camilerin çok daha güzel ve ferah olmasını sağlamaktadır. Cami halıları genel olarak aynı desenlerin hakim olduğu da görülmektedir. Desenler anlam içermektedir. Doğumu, ölümü, insanların hayatını ele alırken kimi zamanda çiçekler ile farklı bir görünüm sergilemektedir. Üzerinde namaz kılınıyor olması nedeni ile çok dikkat çekici olmaması da önemlidir. Cemaatin rahat etmesi ve camilerin zeminlerinin kapanması adına doğru cami halısı alınması gerekmektedir.
 
Devamı
İslam aleminde camiler Müslümanlar için büyük bir önem içermektedir. Allah’ın evi olarak kabul ettiğimiz camiler, İslâm’ın bir ön görüsü sayılmıştır. Camiler gökyüzüne doğru yükselen minareleri ile görkemli duruşu ile kendine bağlar ilgi çeker. Müslüman şehirlerde il, ilçe, semt, köy, kasaba gibi bulunduğu yerleri görkemli güzelliğiyle camiler süslemektedir. Camilerimizin dış güzelliği gibi iç güzelliği de ayrı bir ihtişama sahiptir. Camilerimizin iç güzelliğini de kazandıran bi takım unsurlar vardır. Bu unsurları adımız kadar iyi biliyoruz ki bunlar cami halısı, kalem işi, çini sanatı, tezhip sanatı gibi camilerimizi güzelleştirmek için kullanılan unsurlardır. Özellikle eski tarihi camilerimizdeki bulunan cami halısı modelleri camilere hoş bir görüntü katarak camilerin eski görünümlerini kaybetmemesini sağlar.
 
Camilerimizin içindeki binayla bir olmayan yapılar zamanla yıpranır eskir ve değiştirme ihtiyacı duyar. Bu yapılara örnek olarak mesela cami halıları dökülen lekeler yıpranmalar dolayısıyla bir zaman sonra değiştirmeye ihtiyaç duyulur.
 
Her gün yüzlerce insanın üzerinde namaz kılıp yürüdüğü cami halısı zamanla yıpranır kirlenir veya kullanılmaz hale gelir. Bu sorun en güzel tarzda çözülmeye çalışılır. Bu yüzden cami halısı bakarken kalite birinci sırada olmalıdır. Nasıl ki ücretler önem kast etse de uzun ömürlü cami halısı modelleri için kalitede önemli olmalıdır. Cami halısı firmaları 'nın fiyatları ve kalitesi iyi bir şekilde incelenmelidir.
Devamı

Biz Müslümanlar için büyük bir değere sahip olan camilerimiz yüksek minareleri, görkemli kubbeleri ile şehirlerimize, illerimize daha doğrusu bulunduğu yerin güzelliğine güzellik katar.

İslam dini açısından önem içeren camileri donatırken aynı inşaat bölümünde olduğumuz gibi çok titiz olmalıyız. Kesinlikle de cami halısı modelleri seçerken de kalitesinden ödün vermememiz gerekir.

Sadece ibadet etmek namaz, kılmak için camilere gitmemeliyiz aynı zamanda her namaz vaktinde olduğu gibi ezandan önce hocalarımızın veya müezzinlerin bize anlattığı dinimizin hakkında bilgileri hadis-i şerifleri, ayetleri dinlemek ve öğrenmek içinde camilere gitmeliyiz.

Vaktimizin çoğunu camilerde geçirmemiz gerekirken tabi o camilerde oturduğumuz namaz kıldığımız halıların kalitesi ve temizliği de önemlidir. Bu bakımdan düşünecek olursak cami halısı ibadet mekanlarımızda yeri çok önemlidir.

Camilerimizi baştan başa saran cami halısı hem sağlamlığıyla insanlara ibadet rahatlığı sağlamalı hem de görünümleriyle şık durmalı ve camilerimize verdiği renkle bizi büyülemeli.

Cami halıları her modeli her rengi çeşitli motifler ve dokularla süslenir. Bazı cami halıları sade ve şık görümlüdür bazıları ise motifli renkli olurlar. Cami halıları teknolojiden yararlanılarak yüksek kalite ve güvenle size sunulur. Cami halıları camilerimizin her zaman vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Devamı
Camiler içimize huzur ve güven veren ibadet alanlarımızdır. Camiler birbirine benzese de her caminin aslında kendine münhasır bir havası vardır. Bu havanın oluşmasını etkileyen birkaç farklı ürün vardır ki hiç kuşkusuz bunlardan bazıları camilerimizde yer alan avizeler, desenler, sütunlar ve cami halıları gibi ürünlerdir. 
Yüce Rabbimiz, Kur’an-Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz mescitler, Allah’ındır. O halde, Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin. Ey Ademoğulları! Her mescide gittiğinizde güzel elbiselerinizi giyinin.”
 
Ayet-i kerimenin son cümlesinde anlatıldığı gibi Kılık kıyafetimizle, temiz ve en güzel şekilde ibadet dergahımız olan camilere gitmek Müslümanların yükümlülüğüdür. Camilerinde tüm Müslümanları ve hatta tüm ziyaretçilerini yani insanlığı en iyi şekilde karşılaması gerekmektedir. Kutsal mekanlarımızı merak eden turistler bile camilerimizi özenle incelerler. Camilerimizin her yerini hayranlıkla dolaşırlar. Camilerimizin dış görünümleri ile şehirlere kattıkları ihtişamın yanı sıra içindeki ürünlerle de ruha hitap eden yapısı vardır. Bu yapının en başlıca ürünlerinden biri de cami halısı dır.
 
Cami halı firmaları en küçüğünden en büyüğüne kadar her camiye uygun ölçülerde cami halısı imal etmektedirler. Renk ve model konusunda birçok renk ve cami halısı modelleri ‘ne yer veren cami halısı firmaları kalite konusunda hızla yol kat etmektedir. Cami halısı modelleri üretimindeki bu hızlı yolda camihalisi.net olarak kendimizi yarışın ilk sıralarında görüyoruz.
Devamı
Dekoratif halı, Saflı Cami Halısı, Yün Cami Halısı, Seccadeli Cami Halısı çeşitleri üretim şekli, üretildiği malzeme, renk ve desen olarak çok farklılık göstermektedir. Türkiye'de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri de cami halısı atölyeleridir. Turistler bu atölyelerde geçmiş tarihlerden günümüze kadar ulaşmış cami halısı dokuma tezgahlarında, halıların nasıl dokunduğunu nasıl üretildiğini ve bu tarihi dokuma tezgahlarında üretilen halıların neden bu kadar değerli olduğunu, üretimin ne kadar meşakkatli ve zahmetli olduğunu gördüklerinde anlarlar.
 
Anadolu'nun her bölgesi kendine özgü ayrı bir kültür zenginliğine sahiptir. Bunu değişik bölgelerde üretilmiş cami halıları incelediğinizde bile fark etmeniz mümkündür. Halılarda kullanılan renkler bile üretildiği bölgenin kültürüne göre değişiklik gösterebilir. Hatta halıda kullanılan boyanın elde edilme şekli bile halıdaki farklıklarla ortaya çıkar.
 
Anadolunun her yöresinin kendine özgü motiflere ve renklere sahip cami halıları vardır. Türk tarihinden günümüze ulaşmış bu halıların en güzel örneklerinden bazıları halen Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olan Halı Müzesinde sergilenmektedir.
 
Halı Müzesi İstanbul'da Sultan Ahmet Cami Hünkar kasrındadır. Halı müzesi Türkiye'de sadece halının sergilendiği tek müzedir. Müze koleksiyonunun, yüzyıllardan beri eski bir İslam geleneği ile camilere bağışlanan tarihi ve sanat değeri yüksek cami halıları toplanmasıyla oluşturulmuştur. Halı müzesinde 448 adet halı bulunmaktadır. 62 Adet halı dönüşümlü olarak sergilenmektedir.
Devamı
Yün Cami HalısıSaflı Cami HalısıSeccadeli Cami Halısı ve dekoratif halı üretiminde ülkemiz öncü ülkelerden biridir. Bu gün ülkemizin dört bir yanında kurulu halı fabrikaları ülke istihdamına büyük katkı sağlamaktadır. Cami Halısı üretimi sektöründe binlerce usta, kalifiye işçi çalışmaktadır. Tarihimizde ve kültürümüzde de önemli bir yeri olan cami halıları bizim yaşamımızda vazgeçilmez bir yerdedir.
 
Şu anda orta yaşın üzerinde olan ve çocukluk yılları kırsal bölgelerde geçmiş hemen hemen herkes, köy evlerinde kurulmuş halı tezgahlarını ve bu halı tezgahlarının başında halı dokuyan kadınları ve genç kızları hatırlarlar.
 
Cami Halısı bizim önemli bir kültürümüzdür. Orta Asyadan batıya doğru Türk'lerle birlikte gelişmiş olan halı dokumasının en güzel örnekleri halen bazı müzelerde sergilenmektedir. Geçmişten günümüze tarihi cami halıları maalesef yeteri kadar ulaşamamıştır. Ulaşabilenler ise şu an hakkettiği değeri görmektedirler.
 
Kolay taşınabilir olması ve koyulduğu zemini çıplak ayakla basılabilir hale getirmesi nedeniyle ve ibadet edebilme için güzel ve temiz bir zemin hazırlamış olması nedeniyle Türk'ler cami halısı öncüsü olmuştur. Bu gün baktığınızda yeni bir ev kurulduğunda ilk alınacaklar listesinde halı yerini ilk sıralarda alırken cami ihtiyaçları arasında da cami halısı en önemli yeri tutmaktadır.
Devamı

Konu Saflı Cami HalılarıYün Cami HalılarıSeccadeli Cami Halıları ise ülkemizde bu sektörde çok iyi kalitede üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Yaptıkları üretimde kendini geliştirmiş, kullandıkları makinaları güncel tutan bu firmalar ülkemize olduğu gibi yurt dışına da cami halısı üretimi yaparak ülke ihracatına katkıda bulunmaktadırlar.

Türklerin halı sanatını geliştirdiğini söyleyebiliriz. Selçuklu Türkleri ile halı sanatı batıdan doğuya doğru gelişmiştir. Eskilerde Anadolu'nun dört bir tarafında cami halısı tezgahları bulunmaktaydı.

Köylerde genellikle kız çocukları büyüklerinin yanlarında halı dokumayı öğrenirlerdi. Genç kızlar ve evin kadınları hava şartlarının bağda, bahçede, tarlada çalışmaya uygun olmadığı günlerde halı tezgahlarının başında olurlardı. Köylerdeki camiler içinde evlerde cami halısı dokunurdu. Bu Cami Halıları köy camileri ve şehir camilerine ihtişam kazandırırdı.

Kimi dönemlerde yöre yöre her evde bir halı tezgahının olduğu zamanlar olmuştur. Bu cami halısı tezgahları bugünki cami halısı sanayimizin alt yapısıdır.

Devamı
Büyük ve dikkat çeken camilere girdiğinizde saflı cami halısı ve seccadeli cami halısı modellerinin çoğunlukta tercih edildiğini ve bu halı modellerinin camilere ne kadar görsel bir güzellik kattığını gözlemleyebilirsiniz. Cami halıları görsel olarak camilerimizi zenginleştirmektedir.
 
Camilerde cami halısı gibi dikkat çeken bir başka unsurda minarelerdir. Minareler namaza çağrıyı bildirmek ve sela okumak için yapılmıştır. Minareler genellikle ana yapıdan yüksek dar ve uzun kulelerdir. Minareler, ezanın uzak mesafelere kadar ulaştırılması amacıyla tasarlanıp inşa edilmişlerdir. Yine minarelerin yüksek yapılmasının diğer bir amacı da Müslümanların en uzak yerden dahi bu minareleri görmelerinin sağlanmak istenilmesi olmuştur.
 
Bir çok mimar caminin iç yapısı kadar, minarelerinde görselliğine ve ihtişamına önem vermişlerdir. Örneğin Mimar Sinan. Mimar Sinan'ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği Edirne'de bulunan Selimiye Caminin minareleri bu görselliğe ve ihtişama en güzel örnektir.
Devamı
Cami Halısı ve Saflı Cami Halısı seçiminde bir çok renk ve desen seçeneği mevcuttur. Bu seçiminizde size bu yönde hizmet veren internet siteleri fayda sağlayacaktır. Cami Halıları sektöründe hizmet veren bir çok firma bulunmaktadır. Siz seçiminizi yaparken öncelikle ihtiyacınızı iyi belirlemelisiniz.
 
Cami halıları görsel olarak caminize ek bir güzellik katmalı, bu güzelliği katarken de cami cemaatinize konforda sağlamalıdır. Yani ince bir cami halısı üzerinde ibadetlerini yerine getiren cematiniz ibadeti esnasında rahat edemeyecektir. Bu nedenle cami halısı seçerken halınızın kalın olmasına dikkat edin.
 
Yine seçiminizi yaparken cami halınızın saflı olarak seçilmesini de öneririz. Çünkü saflı cami halıları caminizdeki cemaatin ibadetleri esnasında kolay düzen almalarını sağlar. Özellikle özel günlerde, cuma namazlarında ve kandil gecelerinde cami cemaatlerinin çok kalabalık olduğu zamanlarda camide yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu tür kalabalık zamanlarda saflı cami halıları cemaatin daha düzenli yer almalarını sağlar ve camide daha fazla cemaatin yer almasına fayda sağlayacaktır.
Devamı
Cami halıları ve ahşap camiler ülkemizi ziyaret eden turistlerin çoğunlukla ilgi odağı olmuştur. Diğer ülkelere nazaran orman kaynakları geniş olan ülkemizde, özellikle Karadeniz bölgesinde tüm görkemiyle halen dimdik ayakta duran ahşap camiler ile karşılaşmak mümkündür. En üst düzey ustalıklara ulaşmış ahşap yapı ustaları ülkemize bir sürü tarihi eser bırakmışlardır. Bu tarihi eserlerin arasında ahşap camilerimizde mevcuttur.
 
Günümüzde ahşap sanatının en güzel örneklerini UNESCO'nun da dünya miras listesine aldığı Safanbolu'da görmek muhtemeldir. Safranbolu'da yöre halkınca devlet yardımı da alınarak bir çok ahşap yapı restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Elinde bulunan tarihi cami halıları ve ahşap camiler ile Batı Karadeniz Bölgesinin en çok yabancı turist çeken merkezi Safranbolu'dur.
 
Safranbolu'ya gelen yabancı turistler yakın bölgede bulunan ahşap camileri ziyaret edebilmekte, ahşap camiler ve bu camiler içinde bulunan tarihi el dokuması cami halıları ziyaretçilerini hayranlık içerisinde bırakmaktadırlar.
 
Yöre halkları atalarından miras kalan tarihi cami halıları ile ahşap camilerin bakım ve onarımlarını da kendi imkanları ile ilgilenerek, kendilerine kalan bu mirası gelecek nesile aktarmaya çaba göstermektedirler.
Devamı
Günümüzde Türkiye'nin dört bir tarafındaki camilerimiz kullanmış oldukları cami halılarını olanakları dahilinde yün dokuma ve saflı cami halıları ile değiştirmektedirler. Saflı yün cami halıları ile camiler daha hoş ve daha konforlu.
 
Saflı yün cami halıları farklı renk ve örgelerle piyasada bulunmaktadır. Saflı cami halıları camilerimize görüntü olarak zenginlik ve hoşluk katarken, halı üzerinde bulunan safların belirgin olması da cami cemaatinin ibadet öncesinde safların düzenli oluşturulmasına yardım eder.
 
Genellikle cami halısı tercihinde koyu renklerin seçilmesi de, halının temizlik işlemini kolaylaştırmaktadır.
 
Atalarımızdan bizlere miras kalan halı dokumacılığı ülkede halen bir çok bölgemizde devam etmektedir. Cami halısı dokuma tezgahları her geçen gün ne kadar azalsa da, özel sektörün ve devletin teşviki ile cami halısı dokuma tezgahlarının sayılarının artması için faaliyetler de yapılmaktadır.
 
Günümüzde gelişmiş teknoloji ile üretim yapan cami halısı fabrikaları ülkemizin bir çok ilinde faaliyettedir. Geniş bir sektör olan cami halısı üretiminde günümüzde binlerce kişiye iş sağlanmaktadır.
Devamı
Cami halısı ve yün cami halılarını içinde ne olduğu bilinmeyen kimsayal maddeler kullanmadan temizlik istiyorsanız size birkaç ürün tavsiye edebiliriz.
 
Cami halısı temizliğine halınızı süpürerek başlayın. Halınızı süpürerek temizliğe başlamak halıdaki toz ve tüy gibi gibi istenmeyen şeylerin halınızdan arındırılmasını sağlar. Böylece sonraki temizlik aşamalarında yapacağınız temizlik daha kolay ve daha işlevsel olacaktır.
 
Halınızın süpürme işlemini tamamladığınızda silme işlemi için arap sabunu kullanabilirsiniz. Arap sabunu ve su ile yapacağınız karışım ile cami halılarınızı gönül rahatlığıyla silebilirsiniz. Sirkeli su ile yapılacak cami halısı temizliği de tercih edilen bir yöntemdir. Sirke içinde bulundurdukları ile mikroplardan kurtulmak için tarih boyunca kullanılmıştır. Temizlik yapacağınız suya karbonat ilave etmekte, cami halıları temizliğinde tercih edilen bir temizleme yöntemidir. Bu şekilde yapacağınız silme işleminde  cami halınızı fazla ıslatmadan silmeyi gerçekleştirme tavsiye edilmektedir.
       
Silme işleminin bitmesinin ardından, cami halılarınızı hızlıca kurutmaya çalışınız. Cami halısı ne kadar az süre ıslak kalırsa o kadar ömrü uzun olur.
Devamı
Yün cami halıları ve cami halıları temizlikleri sonrasında halılarınızın ıslak bir biçimde bırakılması, halılarınızın ömrünü kısaltmasına sebep olabilir. Bu yüzden caminizde yapılan temizlik sonrası halılarınızın ömürlerinin kısalmaması için mümkün olduğu kadar hızlı kurutma yapmanız gereklidir.
 
Bu sebepten dolayı caminizdeki camların hepsini açarak kurutmayı hızlandırabilirsiniz, caminizde klima bulunuyor ise onları da kullanarak cami halılarınızın kuruma işlemine hız katabilirsiniz. Cami halıları ne kadar çabuk kurur ise o kadar uzun ömürleri olur.
 
Temizlik yönünden tercih edilen yöntem cami halısı temizliğinde şampuan kullanılmasıdır. Şampuanın kullanımında mühim olan konu kullanım talimatlarına uyulmasıdır. Şampuan tarzında olan ürünler genellikle suyun içine katılarak kullanılmalıdır. Bunların kullanımı esnasında cami halısını çok ıslamamak gerekir. Islatmak halının ömrünün kısalmasına neden olur.
 
Özellikle bu ürünlerin kullanımında zorluk çıkaran kirler için katı kıllı fırçalar kullanılmalıdır. Şampuan ile silinmesinden sonra kesinlikle durulama yapılıp kurutulması gerekmektedir. Cami halıları, kurutmadan sonra muhakkak elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Bu sayede cami halısındaki temizlik ve parlaklık daha çok meydana çıkar.
Devamı
Cami halısı modelleri, yün cami halıları ve sentetik halı modelleri olarak sektörde bulunmaktadır. Sentetik halılar için ayrı temizlik malzemeleri, yün cami halıları için ise ayrı temizlik malzemesi kullanılması gereklidir.
        
Genellikle camilerde sentetik halılar tercih edilmemektedir. Yün cami halıları camiler için daha çok tercih edilir durumdadır. Yün cami halıları ibadetleri için camilere gelen cemaate ayrıca bir rahatlık ve konfor sağladığı için bizde size yün cami halıları öneriyoruz.
 
Temizlik malzemelerinin kullanımında, kullanılan temizlik malzemelerinin cami halınıza uygun olup olmadığını kontrol edin. Halınıza uygun olmayan temizlik malzemeleri cami halınızın ömrünü kısaltacağı gibi, yanlış temizlik malzemesi kullanılmasında, görünüm olarak da halılarınız deformasyona uğrayabilir.
 
Cami halısı temizliği sonrasında halınızı kesinlikle ıslak bırakmayın, hızlı kuruma ile havalandırma için caminizin camlarını açarak havalandırmayı ve kurumayı hızlandırın. Caminizde klima mevcut ise halınızın hızlı kuruması için klimalarıda kullanabilirsiniz. Cami halısı temizliğinde kullanacağınız temizlik malzemelerini seçerken ilgili firmalardan profesyonel destekte alabilirsiniz.
Devamı
Cami halısı modellerinde bugün firmalar çeşit çeşit cami halıları üretmektedirler. Siz de gereksiniminize göre bu modelleri inceleyerek satın almak istediğiniz Cami halısı modeline karar vermelisiniz. Cami halısı modelleri arasından seçiminizi Yün Cami HalısıSaflı Cami Halısı ya da Seccadeli Cami Halısı şeklinde yapabilirsiniz.
Yalnız alışverişinize başlamadan önce detaylı bir araştırma yaparak bu ihtiyaçlarınızı tedarik etmeniz gerekiyor.
 
Bu konuda özen göstermeniz gereken diğer maddeler arasında, aldığınız cami halısının kaliteli olması, kolay temizlenebilir olması, uzun ömürlü olması da yer alır. Ayrıca alışveriş yapacağınız cami halısı firmasını seçerken, firmanın referanslarını dikkatle inceleyiniz.
 
Günümüz web sitelerinde cami halısı alanında hizmet veren pek çok firmaya ulaşmanız mümkün. Alışverişiniz sonrasında sıkıntı yaşamamak için alışverişiniz öncesinde bu web siteleri incelemek için kendinize vakit ayırmanız gerekiyor.
 
Cami halısının yeteri kadar kaliteli olması, cami cemaatinizin namazını rahat bir şekilde kılmasını sağlar. Cami halısının rahat temizlenebilir olması da temizlik masraflarınızın düşmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda uzun ömürlü olması, kısa sürede eskimemesi için önemlidir.
Devamı
İslam dininin mensupları olan Müslümanların ibadet mekanlarına cami denir. Camilerin tabanları birbirinden güzel ve ibadet dergahına renk katan cami halısı ile kaplıdır. Camiler de genel olarak israf dikkate alınarak aşırı aydınlatmadan kaçınılır. Minaresi olmayan veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için yapılan ufak mekanlara mescit denir. Bu mescitlerin tabanları da yine farklı renk ve modellerde ki mescid halısı ile kaplanır.
 
Mescid halısı ve cami halısı seçiminde argoda cırt renk olarak tabir edilen parlak, göz alıcı ve çok renkli cami halıları seçilmez. Çoğunlukla daha sade renkler tercih edilir. Bu sade renkler bazen camilere ayrı bir ihtişam katar. Ülkemizin dört bir yanında herhangi bir camiyi ya da mescidi ziyaret ettiğinizde cami halısı yahut mescid halısına ne kadar önem verildiğini ilk bakışta görebilirsiniz.
 
Konu cami halısı ve mescid halısı temizliği ise büyük hassasiyet gösterilir. Günlük olarak süpürülen cami halıları bazı dönemlerde yıkanır ve bazı camilerde halıların büyüklüğüne göre temizlik firmalarından destek alınır.
 
Cemaat üyeleri de cami halısı temizliğine gerek ekonomik gerekse beden gücü ile katkı sağlarlar. Günlük temizlik işlerinin dışında genel temizliği özel firmalara bırakılan camiler tepeden tırnağa temizlenirler. Cami halısından başlayan temizlik camlara ve duvarlara kadar devam eder.
 
Bugün Türkiye’nin her bölgesinde cami temizliği yapan özel firmalar mevcuttur. Temizlik firmaları cami halıları temizliğinde güçlü makinelerle çalışırken cami halısı içerisinde güçsüz makinelerin çekemediği toz ve halının derinliğine işleyen lekeler temizlenebilir.
Devamı
Cami halıları camiye görsel açıdan zenginlik katarken, cemaate de ibadetleri sırasında konfor sağlar. Cami Halısı ince olan camilerde, cemaat ibadeti esnasında rahat edemez. Sanki beton bir zemin üstünde gibi bir his uyandıran ince cami halıları, namazını kılmak isteyen Müslümanın duyduğu rahatsızlık nedeniyle ibadetini tam bir şuhu içinde yerine getirmesine engel teşkil eder.
 
İşte bu yüzden, camilerde mümkün olduğunca kaliteli cami halıları kullanılmalıdır. Bugün cami halısı firmaları da bu hususa dikkat ederek cami halılarını en üst kalitede üretmektedirler. İnternet üzerinden gayet kolay şekilde temin edilebilen cami halıları tercihe göre farlı desenlerde ve farklı renklerde olarak üretilerek beğenilere sunulmaktadır.
 
Cami halısı modelleri, cami halısı firmaları ve cami halısı fiyatlarına bu gün internet aracılığıyla kolayca ulaşmanız mümkün. İnternet aracılığıyla, cami halısı firmalarının internette oluşturdukları sitelerine girerek, bu sitelerdeki görsel materyalleri inceleyerek sizde kolayca Cami Halısı siparişlerinizi verebilirsiniz.
 
Tabi ki internetten Cami halısı, Mescit halısı siparişlerinizi verirken referansı iyi olan Cami halısı firmaları seçmeye de dikkat göstermenizi mağduriyet yaşamamanız için öneririz.
Devamı
Bugün Dünya'da bulunan tüm camilerimizin, içine serilmiş birbirinden farklı ve güzel desenlerde Cami Halıları görürsünüz. Cami Halıları, camilerimize görünüşleri ile zengin ve hoş bir görüntü katarlar. İmamlarımız, din görevlileri ve cemaat tarafından cami halıları her zaman büyük önem görmüştür.
 
Dinimizin gereklerinden olan temizliğin önemiyle cami halıları her zaman temiz tutulmaktadır. camilerimize ayakkabılarla girilmediği gibi, cami cemaatlerince de, camilere temiz girilmeye özen gösterilir. Dinimiz temizliği emrederken, camilerinde temiz olmaması zaten mümkün değildir. Bugün Dünya'nın birçok yerinde, cami halıları ve camilerimizin temizliği, o camiyi kullanan cemaat tarafından beraberce gönüllü olarak yapılmaktadır.
 
Çocukluğumuzda kur-an kurslarında din eğitimi aldığımız camilerimiz de, bizlere dinimizi ve dinimizin gereklerini öğreten İmamlar tarafından sure ve ayetlerin yanında ibadetlerin camilerde cemaatle birlikte yapılmasının ve camilerin temiz tutulmasının önemi öğretilirdi. Temiz olmak bizim dinimizin gereğidir. Cami halısı temizliği de her açıdan çok önemlidir. Her Müslüman bilir ki cami temizdir, temiz tutulmalı ve temiz kalmalıdır.
Devamı
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, (SAV) 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde Medine yakınlarında bulunan Kuba Köyünde İslam dünyasının ilk umumi mescidini yapmıştır. Müslümanlar, o tarihten bu güne dünyanın çoğu kısmına ibadetlerini, birlikte yerine getirmek için camiiler inşa etmişler ve o ibadet yerlerini her biri birbirinden güzel cami halıları ile donatmışlardır.
 
Müslüman sayısının fazla olduğu ülke devletleri cami yapımlarına özellikle önem vermişlerdir. Yabancı devletlerde yaşayan ve yaşadıkları ülkelerde sayıca az bulunan Müslümanlar ise kendi olanakları ile yaşadıkları bu yerlere, namazlarını cemaatleriyle birlikte kılmak için mescid ve camiler inşa etmişlerdir.
 
İnşa edilen bu camilere, ahşap camiler de bir örnektir. Ahşap ustalığının en üst seviyede olduğu zamanlarda inşa edilmiş ve halen beton yapılara kafa tutan bu ahşap camilerin en güzel örneklerini Kastamonu ve Sinop illerimizde görebilirsiniz. Orman kaynakları diğer ülkelere göre bol olan ülkemizde, ahşap işleme ve ahşap yapılar üzerinde kendilerini geliştiren ustalar, ahşap camileri bizlere miras bırakmışlardır. Bizler de tarihi cami örneklerimizi koruyup kollayarak geleceğe taşımakla sorumluyuz.
 
Günümüzde bulundukları bölgede yöre halkı tarafından kullanılan ahşap camiler vardır. Bu camilerde uzun yıllar kullanılmış ve halen kullanılan Cami Halıları görmeniz mümkündür. Bugün teknolojinin gelişmesiyle fabrikalarda üretilen Cami Halıları, teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu dönemlerde evlerde kurulan cami halısı tezgahlarında büyük uğraşlar sonucu aylarca süren zamanlarda üretiliyordu. Şimdi ise; Cami Halısı Fabrikalarındaki seri üretim bantlarında bir gün gibi kısa bir sürede yüzlerce Cami Halısı üretiliyor.
Devamı
Camiler inşa etmek ve camilere sahip çıkmak her Müslüman için bir görevdir. Camiler inşa edip, ibadete hazır hale getirmek ve her daim ibatede hazır tutmakta Müslümanlar için görev sayılır. Camilere sahip çıkmak henüz inşa sırasında başlar. Cami inşasında kullandığınız malzemelerin kaliteli olması caminin uzun ömürlü olmasını sağlayacağı gibi camileri donatırken seçeceğiniz kaliteli malzemelerde kullanım bakımından uzun ömürlü olmalıdır. Camilerde patlayan bir ampulü değiştirmek kolay olabilir lakin eskiyen bir cami halısını yenisi ile değiştirmek ise oldukça maliyetlidir. 
 
İyi araştırma yapılmadan kalitesiz bir cami halısı tercihinde bulunulması kısa zamanda yeniden sizi cami halısı ihtiyacına sevk edebilir. Bu yüzdendir ki cami halısı modelleri arasında kaliteli olanı seçmek gerekir. Kaliteli bir cami halısı kullanıldığı camiye uzunca yıllar hizmet verir. Temizliği kolay ve aynı zamanda konforlu olur. 
 
Cami halısı firmaları size farklı renkler ve farklı cami halısı modelleri sunabildiği gibi beklentilerinizi karşılayacak kaliteli halı seçenekleri de sunabilir. Önemli olan seçeceğiniz cami halısından beklentilerinizin ne olduğudur. Siz beklentilerinizi en iyi şekilde ifade edebilirseniz firmalarda size en uygun ürün konusunda yardımcı olur. 
 
Konforlu, hijyenik, sağlıklı, kolay temizlenebilir ve dayanıklı bir cami halısı tercihinde bulunmanız aynı zamanda halının kullanılacağı camiye ve tabi ki ekonomik kaynağınıza da sahip çıkmanız anlamına gelir.
 
Devamı
Omuz omuza saf tuttuğumuz, birlikte kıyam ettiğimiz ve birlikte rüku ve secdeye vardığımız camilerde kuşkusuz en önemli donatılar arasında yer alır cami halıları. Camiler şehirlerin kalbine ve hayatların merkezine yerleşirken aynı zamanda medeniyetlerinde bir beşiği gibidirler. Geçmişten günümüze izler taşırlar. 
 
Peygamber Efendimiz (S.A.V) Hadis-i Şerifte şehirlerin Allah'a en sevimli olduğu mekanların camiler olduğunu buyurmuşlardır. Camiler bizi hayatın hengamesinden uzaklaştırır, dinginleştirir, rahatlatır, yüreğimize ve ruhumuza huzur serpiştirir. Bu huzur ortamındaki donatılar arasında yer alan cami halıları modelleri ile camilerin ruhuna renk ve ahenk katarlar. Renkleri kadar modelleri ile de camilerin adeta süsü olurlar. 
 
Saflı cami halısı, seccadeli cami halısı ve yün cami halısı gibi seçenekler arasından renk tercihinde bulunurken camideki donatılar ve camiye hakim olan renklere dikkat edilmelidir. Caminin iç mimarisi ve iç donatılarıyla uyum sağlayacak bir cami halısı seçimi maddenin manayla buluştuğu ibadet mekanlarını özgünleştirecektir. Sadece özgünleştirmekle kalmayıp camiye ve bulunduğu şehre de değer katacaktır.
 
Devamı
Her gün dünyanın dört bir yanında defalarca kez yankılanırken ezan sesleri milyonlarca Müslüman camilerde buluşuyor. Ülkemizin de dört bir yanında her gün camiler ibadetlerimiz için buluşma noktamız oluyor ve kapısını aralar aralamaz avizelerin parlayan ışıklarının altında rengarenk cami halıları karşılıyor bizi ibadet mabetlerinde.
 
Cami halısı deyip geçmemek gerekiyor. Cami halısı alırken tercih edeceğimiz model şayet caminin diğer aksesuarları ve motiflerine uyum sağlamaz ise ortaya çıkan manzara da sanki bir şeyler eksikmiş gibi duruyor. Caminin ruhuna hitap eden bir halı modeli ve rengi seçersek işte o vakit ortaya eşsiz bir manzara çıkıyor. İnsanın içine huzur katan bir manzara. O manzaraki dünyadaki tüm güzelliklerin önüne geçiyor. Bizi bambaşka bir atmosfere taşıyor. Dünyevi dertlerden uzaklaştırıyor. 
 
Günümüzde camilerimizin inşasında teknolojinin son olanaklarından faydalanırken cami içi donatıların tercihlerinde de teknolojik gelişmelerden faydalanabiliyoruz. Söz konusu teknolojik gelişmeler cami halısı modelleri ne ve kaliteleri ne de yansıyor. 
 
Zira gelişen teknoloji ve değişen kültürel bakışımızla günümüzde cami içi donatıların tercihinde daha itinalı davranıyoruz. Bu itinalı davranış cami halısı rengi ve cami halısı modeli ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda cami halısı seçiminde kaliteye de odaklıyor. Kalite odaklı bir seçim ise konfor ve dayanıklılığı bir arada sunuyor.
 
Devamı
Cami halısı seçiminde ciddi araştırmalar yapmak ve kalite odaklı olmak gerekiyor. Uygun cami halısı fiyatları sunan ve cami halısı sektöründe markalaşıp müşterilerinin memnuniyetini kazanan firmalar sizi olası zarar ve mağduriyetlere karşı korurlar. 
 
Seccadeli cami halısı, saflı cami halısı yahut yün cami halısı seçenekleri arasından tercihiniz her ne olursa olsun kalite birinci önceliğiniz olmalı. kaliteli ürünler ve uygun fiyat anlayışı ile hizmet verip müşterilerinin memnuniyetini kazanan firmalardan alışveriş yapmak alışveriş sonrasında oluşabilecek sorunlarınıza yönelik destek almanıza ve sorunların kolayca çözümüne imkan sunar. 
 
Cami halısı ve mescid halısı seçiminde önceliğiniz kalite ve kaliteyi en uygun fiyata temin etmek olduğu gibi aynı zamanda alışverişte bulunulacak firmanın satış sonrası destekleri hakkında da bilgi alınmalıdır. Garanti sunan ve satış sonrası destek imkanları ile hizmet veren güvenilir firmalarla alışverişte bulunmak kısa ve uzun vadede kazançlar sağlar. Yine bu durum olası sorunlar karşısında da zaman kaybı yaşamanızın önüne geçer. Baştan sona mutlu bir alışveriş için tercihinize dikkat edin.
 
Devamı
İbadet mekanlarımız için temin edeceğiniz cami halısı konusunda farklı seçenekler olması seçiminizi zorlaştırabilir. İnternet mecrasında cami halısı ya da mescid halısı aradığınızda karşınıza yüzlerce model, onlarca marka ve çeşitli kategorilerde seçenekler çıkar. Üstelik aynı renk ve modeldeki halı için farklı fiyatlarda söz konusu olabilir. 
 
Aynı renk ve modelde olduğunu düşündüğünüz cami halısı fiyatları sizi yanıltabilir. işte bu noktada kalite ve özelliklere odaklanılmalı. Fiyatı biraz daha yüksek ancak daha kaliteli bir cami halısı gerek dayanıklılığı ile gerekse hijyenik ve kolay temizlenebilirliği ile uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Kolay temizlenişi ile zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Hijyenik özellikleriyle de cami ve mescidlerin daha sağlıklı olmasına katkı sunarlar. 
 
Cami halısı fiyatları ve mescid halısı fiyatları karşılaştırılırken kaliteyi kaçırmak pahallıya mal olabilir. kalitesiz bir halı kısa sürede yıpranıp eskiyebilir ve kısa sürede sizi yeniden halı alımına sevk edebilir. Bu durumda bir önceki alışverişinizden edindiğinizi düşündüğünüz kazanç fazlasıyla zarara dönüşür. Aynı şekilde kaliteden ödün verilerek üretilmiş bir halının temizliği zorluğu ile zamanınızı ve enerjinizi daha fazla alır. Bu şekilde de zararınıza zaman ve enerjide eklenmiş olur.
 
Devamı
Cami halısı alırken neden kaliteye önem verilmelidir? Sıradan bir cami halısı ya da mescid halısı almaktansa kaliteli bir halı tercihinde bulunmak hem halının temizliği hem de uzun ömürlülüğü açısından önemlidir.
 
İbadet için gittiğimiz bazı camilerde cami halılarının çok yeni görünmesine karşın ayak basılan ve secdede hizasına denk gelen noktalarda eskimeler, yırtılmalar ve kalıcı ezilmelerle karşılaşırız. Bu tür halılar üzerinde ibadette rahatsız edici olabilir. Camilerin iç alanlarının taban kısmının tamamen halı ile kaplandığını ve ödeyeceğimiz fiyatı düşündüğümüzde elbette uygun fiyat önceliğimiz olur. Lakin uygun fiyat ararken kaliteyi kaçırırsak seçeceğimiz cami halısı modelleri ya da rengi her ne olursa olsun çabuk yıpranıp eskiyecektir. Buda israfa yol açacak, kısa zamanda yeniden cami ya da mescid halısı arayışına yöneltecektir.
 
Alışverişinizde kaliteli bir cami halısı ya da mescid halısı tercih ederseniz halınızı yıllarca kullanabilir, böylece israfın önüne geçmiş olabilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir halı ibadet için camileri dolduran cemaatlere konfor ve rahatlık sunacaktır.
 
Devamı
Her caminin kuşkusuz kendine has bir ihtişamı ve insanlar üzerinde yarattığı maneviyat etkisi vardır. Camiler her ne kadar sade bir görüntü ile bizi karşılasa bu ihtişamı bir araya getiren onlarca unsur vardır. Duvarlardaki işlemelerden cami halılarına kadar her unsur bir bütünlük yaratır camilerde. Ve camilerimiz içimizdeki koca boşlukları dolduran yegane mekanlar olurlar. 
 
Camilerden huzur, mutluluk ve aşk ile ayrılırız her ibadet vaktinin ardından. Müslümanlar için kutsal mekanlar olan camilerde ki her unsur, her ayrıntı ve her donatı ince elenip sık dokunarak seçilmeli. Özellikle de cami halıları. Kuşkusuz ki camilerde en önemli donatılardan biridir cami halıları. Her camide farklı bir cami halısı modeli ile karşılaşabiliriz. Bazen saflı cami halısı, bazen seccadeli cami halısı bazen de yün cami halısı modelleri karşılar bizi kutsal mekanlarımızda. Rengi ve modeli ile camilerin ihtişamına ihtişam katan cami halısı modelleri günümüzde kaliteli üretimlerle daha uzun ömürlü oluyorlar. Aynı zamanda hijyenik ve kolay temizlenebilir.
 
Artık cami halısı seçerken ve alırken uzun ömür, hijyen ve kolay temizlenebilirliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Günümüz teknolojisi ile üretilen halıların kalitesi geçmişte üretilen halılara kıyasla çok daha yüksek. Cami halısı ya da mescid halısı tercihinizde cami halısı firmalarından mutlaka ayrıntılı bilgi edinilmeli. Alınacak halının özelliklerini, hangi teknoloji ile üretildiğini öğrenilmeli. Fiyat konusunda ise bu hususları dikkate alarak kıyaslamalara gidilmeli.
 
Devamı
Halı temizliği kolay bir iş değildir. Bazı lekeler inatçı olabilir. Cami halısı temizlikleri ise büyüklükleri itibariyle hem daha zor hem de temizliği çok daha önemlidir. Cami halısı temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar halıların uzun ömürlü olması açısından da önem taşır. Zarar verecek kimyasallar kullanılması cami halılarına zarar verebildiği gibi ömrünü de kısaltabilir. 
 
Cami halılarının temizliğinde öncelikli dikkat edilecek husus lekelerin kurutulması için bir kurutucu kullanılmamasıdır. Zira kullanılacak kurutucu lekenin daha da yerleşmesini sağlayabilir. Ayrıca cami halısı ya da mescid halısı ıslandığında mutlaka kurutulması ve ıslak bırakılmaması gereklidir. Islaklığın kurutulmasında da yüzeydeki suyun alınması ve halının havalandırılarak kurutulmasında fayda vardır. Islak kalan cami halıları ve mescid halıları küflenme, deforme olma, kötü koku yayma gibi tehlikeler oluşturur. Şayet cami içerisinde halının küflenmiş bir kısmı ile karşılaşırsanız hazırlanacak ya da satın alınacak temizlik maddesinin halının temizliğine uygun olup olmadığı araştırılmalı ve öncelikle halının görünmeyen bir kısmında test edilmesinde de fayda vardır. Bu şekilde kullanacağınız temizlik malzemesinin cami halısına zarar verip vermediğini görme imkanı bulabilirsiniz. 
 
Cami halısı temizliğinde uzman kişi ya da şirketlerden yardım alınabileceği gibi cami halısı firmasından da temizlik konusunda bilgi alınabilir. Bu şekilde halınızın özelliğine göre temizlik maddesi seçme imkanı doğar. Unutmayın kullandığınız halının uzun ömürlü olabilmesi kalitesi kadar temizliği sırasında yapılacak uygulamalara ve malzemelere de bağlıdır.
 
Devamı
Halılar içinde biriken toz ve benzeri maddeler nedeniyle çoğu zaman sağlıksız donatılar olarak görülebilir. Cami halıları da büyüklüğü ve daha çok kullanılıyor olması nedeniyle sağlıksız bir ortam mı yaratır? İşte bu sorunun yanıtı halının kalitesi ve temizliğinde gizlidir. Şayet bir cami halısı düzenli olarak süpürülüyorsa üstlendiği filtre görevi ile camilerin çok daha sağlıklı bir ortama dönüşmesine imkan verir.
 
Düzenli olarak süpürülen cami ve mescid halıları filtre görevi yaparak ibadet mekanları içindeki tozları çeker ve o tozların uçuşmasını engellemiş olur. Anti  bakteriyel halılar da insan sağlığına zararlı organizmaların yaşamasını engelleyerek sağlıklı bir ortam oluşmasına yardımcı olurlar. Cami halısı firmaları ile görüşmelerinizde bu tür özelliklerin sorgulanması ihmal edilmemelidir. 
 
Öte yandan tüm halı firmaları temizlik konusunda ki en önemli ayrıntının düzenli süpürülme olduğunu ifade ederler. Bir cami halısının da iyi temizlenebilmesi ve temiz tutulabilmesi için sıkça süpürülmesi tavsiye edilir. Tavsiyelerden biri de halının üzerinden hızlıca geçmek değil üzerinden tekrar tekrar geçilecek şekilde süpürülmesidir. Ortalama olarak 6 ayda tekrar edecek şekilde cami halısı ve mescid halısının profesyonelce temizlenmesi gerekmektedir. 
 

 

Devamı
GH 1210 saflı cami halısı modelimiz cemaate saf tutmasında çok kolaylık sağlıyor, cami halısı 'na verilen kalın çizgilerle safların düzgün oluşturulması kolaylıkla sağlanabildiğinden dolayı bu cami halısı modelleri bu güne kadar bir çok büyük camiler tarafından tercih edilmiştir.
 
Saflı çizgi ve desenlerinin işlenerek üretildiği gözü yormayan 26 farklı model ve yüzlerce renk çeşidi ile üretimi tarafımızdan yapılan saflı cami halısı fabrikadan direkt sizlere sunuyoruz. Çok tercih edilen bir halı türü olmakla birlikte; cemaatin kolayca saf tutabilmesini sağlıyor.
Devamı
Seccadeli cami halısı modelimiz olan GH 2040 modelimiz cemaate namaz kılarken kolaylık sağlıyor, seccade desenli olan bu cami halısı modeli hem kullanış hemde görsellik açısından çok tercih ediliyor.
 
5 farklı model ve onlarca renk çeşidi bulunan seccadeli cami halısı modellerimiz kendi fabrikamızda %100 yün kullanılarak üretilmektedir. Gözü yormayan, Kendi kültürümüzün motiflerinin kullanıldığı bir cami halısı modelidir. En göze çarpan özelliği, seccade deseni ile cemaatin kolayca secde edebilmesini sağlamasıdır.
Devamı
Cami halısı modeline karar verirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi bilmeliyiz. Camilerimiz Müslümanlar için kutsal mekanlar olduğu gibi ibadetlerimizi icra ettiğimiz yegane mekanlardır. Cami halısı ve mescid halısı seçiminde göz yormayan modeller ve ibadethane ruhuna hitap eden renklerin tercih edilmesi en önemli husustur.
 
Cami halısı yahut mescid halısı ararken karşınıza onlarca model ve renk çıkacaktır. Bu modeller ve renkler arasından halının alınacağı cami ya da mescidin özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir cami tabanına serilecek cami halısının ne kadar yer kapladığını düşünecek olursak model ve rengin önemi artmaktadır. Yüzlerce kişinin aynı anda ibadet ettiği camilerimizde renk tercihinin iç mekanlardaki ferahlatıcılığını göz ardı etmemeliyiz. Özellikle çok ışık almayan mekanlarda açık renklerin sağladığı ferahlık aşikardır ancak temizliği konusunda endişe yaratan açık renkli cami halısı ve mescid halısı modelleri çok fazla tercih edilmez. Günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen ve kolay temizlenebilir halılar bu bakımdan ön plana çıkarken daha çok tercih edilebilir duruma gelmişlerdir. Camilerimiz içerisinde açık renklere yer verilebilir ancak özellikle giriş çıkış noktalarında daha çok kullanım söz konusu olduğundan koyu tonları seçmek uygun olabilir.
 
 Yün cami halısı, saflı cami halısı yahut seccadeli cami halısı seçerken cami halısı modelleri gibi renklere de dikkat etmek ibadethanelerimizin görselliği ve tabi ki ibadet edenlerin de ferah bir ortama adım atmalarını sağlayacaktır.
 
Devamı
Bir cami inşasında kaç kişinin emeği ve hakkı olduğunu unutmayın. Kutsal mekanlarımızın inşası sırasında yaşanan zorlukları da. İnsanlar ekonomik zorluklar içerisinde camilere hayır için bağışta bulunurlar ve başta din görevlilerimiz ve tabi ki gönüllü insanlar sayesinde yükselir ibadethaneler.  Her yeni cami ya da mescid gibi yıllara meydan okuyan camilerimiz ve mescidlerimizin de ihtiyaçları olur. Bu ihtiyaçlar arasında eskiyen cami halılarının değişimleri de söz konusudur. 
 
Her cami ya da mescidin temel ihtiyaçlarından biri cami halısı ve mescid halısıdır. Cami halısı ve mescid halısı modelleri arasında seccadeli cami halısı, saflı cami halısı ve yün cami halısı gibi seçenekler mevcuttur. Cami halısı firmaları onlarca modelle hizmet verirken cami halısı fiyatları da tercihlerimizi ve karar noktamızı etkiler. Şüphesiz en iyi modeli en uygun fiyata temin etmek isteriz. Günümüzde camilerimiz ve mescidlerimiz çoğunlukla hayırsever insanların yardımlarıyla yapılıp yenilenebilmekte ve ihtiyaçları temin edilmektedir. Bu husus dikkate alınıp göz önünde bulundurulduğunda camilerimizin içini süsleyecek halıların kaliteli olması ve uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. 
 
Cami halısı ya da mescid halısı temin ederken fiyat kadar kalite odaklı da olmamız gerekir. Elbette en kaliteli ürünü en uygun fiyata temin etmek konusunda dikkatli olmamız ve titiz davranmamız da üstümüze vazifedir.
 
Devamı
Ayet-i kerimede, “Her mescide gittiğinizde güzel elbiselerinizi giyinin” buyrulmuştur. Bu ayeti ele alacak olduğumuzda camilerin önemini idrak etmek hiçte zor değildir. Camiye giderken bayrama gider gibi giyinmek gerekir. Zira ibadet için gittiğimiz camilerin temiz tutulması da ayrıca önem gerektirir. Avlusundan cami halıları 'na kadar her alanı, her noktası temiz, tertemiz olmalıdır.
 
Camilerin inşasında, büyütülmesinde ve varlıklarının ebediyen sürmesi konusunda milletimiz vefakar bir duruş sergilemektedir. Camilerin ve mescidlerin temizliği her ne kadar din görevlilerimizin sorumluluğunda olsa da cemaatlere de bu konuda sorumluluk düşmektedir. Camileri temiz tutmak, temiz bırakmak en önemli sorumluluklardandır. İbadetlerimizde başımızı secdeye koyduğumuz cami halılarının temizliğine her zaman çok dikkat edilmiştir. Bu dikkat cami halısı ve mescid halısı seçiminde de gösterilmelidir. Onlarca cami halısı modelleri içinden seçilecek halılar temizliği kolay olmalı ve camilerin bütünlüğüne uyum sağlamalıdır.
 
Cami halısı fiyatları ve cami halısı modelleri, cami halısı firmaları arasında farklılık gösterirken tercihimiz kaliteden yana olmalıdır. Kullanılan cami halıları ya da mescid halıları ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun ömürlü, kolay temizlenebilir ve sağlıklı olur.
 
Devamı
Camiler sadece ibadet edilen mekanlar mıdır? Elbette değil. Camiler ibadet mekanları olmalarının yanı sıra toplumların birlik ve beraberliğinin oluştuğu, güçlendiği ve pekişmeye devam ettiği yerlerdir. Ayrıca camilerimiz minik çocuklarımızın da dinimiz hakkında bilgiler edindiği yerlerdir. Camilerin iç görünüşleri minik kalpleri de ısıtabilmeli ve içlerine çekebilmelidir. Cami halıları üzerinde eğitim-öğrenim gören minik kardeşlerimiz, evlatlarımız içinde cami halısı seçerken dikkat etmeliyiz.
 
Cami halıları ve mescid halılarını sadece görsel bir dekor olarak düşünmemek gerekli. Cami ve mescid halılarının görselliğinin yanı sıra rahatlığı, temizliği ve hijyeni de önemlidir. Cami halısı modelleri konusunda tercihte bulunurken bu hususlara da dikkat edilmesi gereklidir.
 
Üzerinde rahat ibadet edilebilen, temizliği kolay ve hijyenik cami halısı ve mescid halısı seçerken tıpkı cami halısı fiyatları gibi cami halısı firması da iyi araştırılmalıdır. Cami halısı modellerine karar verirken seçilecek halının uzun ömürlü, temizliği kolay ve hijyenik olması elbette seçeceğimiz ürünün kalitesine bağlıdır. Cami halısı ya da mescid halısı alırken cami halısı firmasını araştırmaya vakit ayrılmalıdır. 
 
Çocuklarımızın eğitim ve ibadetleri için camilerde geçirdikleri zaman gibi tabi ki cemaatlerinde camilerde geçirdiği vakitler dikkate alındığında cami halısı modellerinin önemi de artıyor. Yün cami halısı cemaatlere ibadetleri için rahatlık ve konfor sunarken eğitim için camilerde uzun süre geçiren çocuklara da rahatlık, konfor sağlamaktadır. 
 
Devamı
Cuma namazları başta olmak üzere Bayram sabahları ve Kandil Gecelerinde tıklım tıklım dolan camilerin ambiyansı her zaman farklı olur. Yüzlerce ve büyüklüğüne göre binlerce kişinin bir araya geldiği camiler ve mescidlerde omuz omuza saf tutarız. Önde bir kişilik yer açıldığında arkadan gelenlere yer verebilmek için bir öne geçeriz. Ne kadar kalabalık olursa bir o kadar güzelleşir camilerimiz. Secdeye eğildiğimizde cami halısı adeta görünmez olur. 
 
Kalabalık cemaatler camilerin görüntüsüne her zaman renk ve bütünlük katmıştır. Ne kadar kalabalık olursa o kadar güzel olur camilerimizin atmosferi. Cemaatle namaz kılmak tartışmasız çok değerlidir. Bu konuda hadis-i şeriflerde bulunmaktadır. Omuz omuza saf tuttuğumuz camiler ve mescidlerde tercih edilen saflı cami halıları cemaatin en düzgün şekliyle saf tutabilmesine olanak sağlar. 
 
Bu nedenledir ki cami halısı firmaları, cami halısı modellerinde ve mescid halısı modellerinde saflı cami halısını hep ön planda tutarlar. Cami görevlileri ve cemaat mensupları da tercihlerini çoğunlukla saflı cami halısından yana kullanırlar. Camileri ve mescidleri boydan boya kaplayan saflı cami halıları cemaatin en düzgün şekilde saf tutmasına yardımcı olur. Renkleriyle de camileri adeta süsleyen cami halısı modelleri içinde saflı cami halısı her zaman olduğu gibi önde tutulmaya ve tercih edilmeye devam edilecektir.
 
Devamı
Heybetli minarelerin gölgesinde ibadet ve dualara açılan kapılardır camilerimiz. Her cami kendine has özelliklerle donatılırken ibadetlerimizin Allah katına ulaştığı bu kutsal mekanlarda bizi neler karşılıyor? İlk dikkatimizi çeken şeyler ne oluyor? Camilerin huzur ortamı olmasına hangi unsurlar katkı sağlıyor? 
 
Kimi zaman güneş ağarmadan sabah namazına, kimi zaman bir öğle, kimi zaman ikindi, kimi zaman akşam ve kimi zamanda yatsı namazları için buluşma noktamız olan camiler biz Müslümanlar için kutsal mekanlar arasında yer alıyor. Camilerimiz, heybetli minarelerinin gölgesinde ibadet ve dualara açılan kapılarımız, evimiz oluyor. Omuz omuza saf tuttuğumuz camilerde başımız secdeye değerken yüreğimizdeki dualarda gökyüzüne yükseliyor. 
 
Minarelerinden kubbelerine, avizelerinden cami halısı 'na kadar tüm donatılarıyla ibadetlerimizin merkezi olan camilerimizde ki her detay büyük önem taşıyor. Her donatı camilerimizin ihtişamına değer katarken ibadet için camilerde buluşan insanların dikkatini çeken donatılardan birisi ise cami halıları oluyor. Her cami farklı bir renk ve desende halılarla donatılırken başımızı secdeye koyduğumuz cami halısı temiz olmaları kadar hijyenik olmalarıyla da önem taşıyorlar. İşte tam bu noktada camihalisi.net devreye giriyor. En kutsal mekanlarımızdan camiler ve mescitler için renk renk, desen desen halılar sunan camihalisi.net aynı zamanda hijyenik ve sağlıklı cami halıları ile öne çıkıyor.
 
Devamı
Baktığımız her nokta bir renkle doludur. Renkler her ne kadar farkında olmasak dahi hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Muhakkak her insanın renklere karşı bir bakış açısı ve tercihi vardır. Örneğin giyeceğimiz giysilerde kimimiz açık tonları kimimiz koyu tonları tercih ederiz. Cami halısı renkleride bu bakımdan çok önemlidir. Bizim tercihimiz dışındaki renklerde hayatımızda önemli yer tutarlar. 
 
Dünyaca ünlü birçok firma renklerin etkisi dolayısıyla kırmızı, beyaz, mavi ve turuncu renkleri tercih eder. Bankalar, GSM şirketleri, giyim mağazaları ve daha fazlası. Renkler insanlar üzerinde farklı duygu ve hislere de yol açarlar. Örneğin bazı renkler bize huzur verir. Örneğin mavi, örneğin yeşil… Renkler görsel iletişimde büyük yer tutarken duyularımıza da hitap ederler. Renklerin gücü ve tabi ki insanoğlu üzerindeki etkileri yadsınamaz. Birçok araştırma sonucunda renklere verdiğimiz tepkiler genellikle aynıdır. Belki yeşil renk en favori rengimizdir ancak favori rengi kırmızı olan biri de yeşil renkle huzur hissi algılayabilir. Siyah rengi seven bir kişi mavi renkte herkes gibi güven hissedebilir.
 
Renkler camilerde de önemli yer tutar. Başta cami halıları olmak üzere renk tercihinin önemine dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü renkler insanlar üzerinde etki sahibidirler. Bu nedenle cami halısı temininde kalite, hijyen gibi renk durumuna da dikkat etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki çok farklı renklerle oluşturulmuş bir halı dikkat dağınıklığı yaratabileceği gibi çok koyu tondaki bir halıda karamsarlık yaratabilir.  İbadetlerimiz sırasında her iki durumunda olmasını elbette istemeyiz, camihalisi.net farklı desen ve renklerde halı seçenekleri sunar. Camilerin atmosferine en uygun halı rengini ve modelini camihalisi.net 'ten temin edebilirsiniz.
 
Devamı
Türkiye 'nin en büyük camisi olan Sabancı Merkez Camii Adana’da Seyhan nehri kıyısında bulunmaktadır.
 
13 Aralık 1988’de temeli atılan caminin arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; Türkiye Diyanet Vakfı’nın girişimleri ve halkımızın bağışları ile caminin yüzde 50’si tamamlanmıştır. Geri kalan kısım da Hacı Sabancı ve onun vefatından sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen camiye Sabancı Merkez Camii adı verilmiştir.
 
Cami halısı modelleri, cami halısı fiyatları, cami halısı için tüm detaylı bilgiler. www.camihalisi.net web sitemizde bulunmaktadır. 
 
1998 yılında ibadete açılan Sabancı Merkez Camii, klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiştir. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camii’ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camii’ne benzer. Bu nedenle Sabancı Merkez Camii için “Selimiye’nin eşi, Sultanahmet’in kardeşi, Kocatepe’nin çağdaşı” denilmektedir.
 
Sabancı Merkez Camii, konumu itibariyle Adana’da bulunan ana arterlerin, demir yolunun ve Adana’yı çevre il ve ilçelere bağlayan yolların kesim noktasında ve yüksek minareleriyle uzaktan görünüyor olması dolayısıyla şehrin adeta sembolü haline gelmiştir. Cami, 28.500 kişilik cemaat kapasitesine sahiptir.
 
Cami halısı modellericami halısı fiyatlarıcami halısı için tüm detaylı bilgiler. www.camihalisi.net web sitemizde bulunmaktadır. 
Devamı

Diyarbakır şehirimizde yer alan tarihi camilerden en büyüğü ve en ünlüsü Ulu Cami.

Anadolu’nun en eski camilerindendir. Yapı 639 yılında Hz.Ömer Döneminde şehrin merkezindeki en büyük mabed olan Martoma Kilisesinin bulunduğu alana inşa edilmiştir.

Daha sonra 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın buyruğu ile büyük bir onarım gördüğünü, değişik dönemlerde birçok kez onarım ve eklentilerle bugünkü şeklini aldığını kitabelerinden öğrenmekteyiz.

Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah, İnal ve Nisanoğulları, Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev, Artuklular, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan ve Osmanlı padişahlarından birçoğuna ait kitabeler caminin muhtelif yerlerinde görülmektedir. Erken İslam döneminin ünlü Şam Emeviye Cami’nin Anadolu’ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbakır Ulu Camii, İslam âleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir.

Ulu Cami’nin avlu cephelerinde farklı dönemlere ait mimari bezemeler, kabartma ve yazıtlar büyük bir uyum içerisinde yerleştirilmiştir. Tarihin her döneminde ibadet merkezi olarak kullanılan tarihi ulu cami Diyarbakır’daki en büyük yapılar topluluğudur.

İki camisi (Hanefiler ve Şafiler Bölümü), iki medresesi (Mesudiye ve Zinciriye), doğu-batı maksuresi, minaresi, abdesthane kısımlarından oluşmakta ve bütün bu külliyenin ortasında büyük dikdörtgenbir avlu bulunmaktadır.

 

Cami halılarıCami halısıCami halısı modelleri eski ve yeni tüm camilerimize mescidlerimize uygulanabilen onlarca cami halısı modellerimie göz atmayı unutmayınız.

 

Camiye giriş üç ayrı yerden sağlanır. Doğuda olan kapı ana (taç) kapıdır. Ana giriş kapısının iki köşesinde aslanla boğa mücadelesinisimgeleyen ve simetrik olarak işlenmişkabartma bir figür bulunmaktadır.

İki hayvanınmücadelesini konu alan ana giriş kapısı oldukçageniş açıklıklı bir kemer şeklinde avluya açılmaktadır.Cami dikdörtgen şeklinde planlanmış veçok sütunludur. Avlu içerisinde yer alan sekizgenplanlı şadırvan, sekiz adet sütun üzerine oturtulmuştur.

800 yıldan fazla bir geçmişi olan güneşsaati avlu içerisinde yer almaktadır. Bir metre kadar yükseklikteki yuvarlak bir mermer üzerineyerleştirilen metal parçasının, güneşin hareketiylebirlikte çevresinde dönen gölge marifetiyle zamanı göstermektedir.

Başlıklı bir adet sütun üzerine yerleştirilmiş güneş saati, güneşin hareketlerine göre zamanı göstermektedir. Sibernetiğin babası olarak kabul edilen ünlü bilgin El-Cezeri’nin yaptığı güneş saatinin, caminin dışındaki meydanda bulunduğu ancak 1920’lerde şimdiki yerine getirildiği bilinmektedir.

 

Cami halıları, Cami halısı, Cami halısı modelleri eski ve yeni tüm camilerimize mescidlerimize uygulanabilen onlarca cami halısı modellerimie göz atmayı unutmayınız.

Devamı
Yeni Camii'nin yapımına III.Mehmet'İn annesi Safiye Sultan'ın isteğiyle 1597 yılında başlanmış ancak padişahın ölümüyle inşaat burdurulmuştur. Camii, Sultan IV.Mehmet'in annesi Turhan Hatice Sultan döneminde 1663 yılında tamamlanmıştır. 
 
Yeni Camii, mimarisiyle göz kamaştırmakta ve büyük bir avlusu bulunmaktadır. Camiinin iç mekanı türkuaz, mavi ve beyaz renkli motifler ve İznik çinileriyle süslüdür. 
 
 
Tüm cami calısı, cami halıları, cami halısı modelleri, cami halısı desenleri ve cami halısı fiyatları hakkında detaylı bilgiler, www.camihalisi.net  -  www.camihalisibul.com İnternet adreslerinde.
 
 
Devamı

Sultan Selim'in isteğiyle yapılan, Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği ve 80 yaşında yaptığı anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarından olan Selimiye Camii'nin Yapının mülkiyeti Sultan Selim Vakfındadır. Edirne-Merkez Yeni Mahallededir.

Selimiye Camii Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi olan cami, kentin merkezinde, eskiden Sarıbayır ve Kavak Meydanı denilen yerdedir.Burada daha önce Yıldırım Bayezid'in bir saray yaptırdığı bilinmektedir. 1569-1575'te Sultan II.Selim'in emriyle yaptırılmıştır.Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir. Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1.620 m2'lik,tümüyle 2.475 m2'lik bir alanı kaplar. Mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43.28 m. olan, 31.30m. çapındaki kubbesiyle ilgi çeker.Ayasofya'nınkinden daha büyük olan Kubbe, 6 m. genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturur. Köşelerde dört, Mihrap yerinde bir yarım kubbe merkezi kubbeyi destekler.

Yapıyı, kubbe kasnağında 32 küçük pencereyle, yüzlerdeki üst üste 6 dizide çok sayıdaki pencere aydınlatmaktadır. Mimar Sinan'ın yarattığı 8 dayanaklı cami planının en başarılı örneğidir.

Önünde 18 kubbe ve 16 sütunla çevrili revak bulunmaktadır. Ortada, mermerden zarif bir şadırvan vardır. Son Cemaat yeri, kalın yuvarlak 6 sütun üzerine 5 kubbelidir. Mermer işlemeli giriş kapısının üzerindeki kubbe yivli, diğerleri düzdür. Caminin 3.80 m. çapında, 70.89 m. yüksekliğindeki üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır. Giriş yönündekilerle şerefelere tek yolla, diğer ikisinde ise üç şerefeye ayrı ayrı yollardan çıkılmaktadır.

Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin baş yapıtlarındandır.

Ortasına 12 mermer sütuna oturan müezzin mahfili yer alır. Sağda kitaplık bulunmaktadır. Mihrabın solunda Hünkar Mahfili vardır. Bunun alt bölümü tavanındaki özgün kalem işleri dönemin tüm canlılığını göstermektedir. Kubbe ve kemerleri süsleyen özgün kalem işleri, onarımlarda temizlenmektedir.

Selimiye Camii Yapının çini süslemelerinin, Osmanlı ve dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. XVI. yy çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler, sır altı tekniğinde olup İznik'te yapılmıştır. Mihrap duvarı, minber köşk duvarı, Hünkar Mahfili duvarlar, kadınlar mahfili, kemer köşelikleri, kıble yönündeki pencere alınlıkları çinilerle bezenmiştir. Mihrap duvarındaki büyük çini panolarda al, mavi çiçek ve yaprak süslemeler, pencere üstlerinde lacivert üzerine ak, sülüs elhem suresi yazılı kartuşlar, en üstte de geniş bir ayet bordürü yer alır. Minber Köşkündeki çini pano, lacivert üzerine ortada kırmızı, ak bahar çiçekli ağaç altında yaprak, sümbül ve lalelerle bezenmiştir.

Hünkar mahfili zenginliği ve çeşitliliği ile ilgi çeker. Mermer mihrabın sivri kemerli alınlığında lacivert üzerine ak sülüsle, ayet yazısı göze çarpar. Bu bölümde kırmızı, mavi, yeşil renkli şakayıklar, bahar ağaçları, ak üzerine iri mavi rozetli ve çevresi çiçekli panolar, baklava biçimi yapraklar arasında karanfiller ve bahar dalları XVI.yy çinilerinin en güzel örnekleridir. Hünkar mahfili çinileri arasında, bir Saraydan getirilerek buraya sonradan konmuş olabileceği düşünülen iki elma ağacının oluşturduğu elmalı panonun Osmanlı çinilerinde özgün süsleme olarak ayrı bir değeri vardır. Bu bölümde sivri kemerli pencere alınlıklarında, lacivert üzerine ak sülüsle ayetler ve iki pencere arasında tepede yine lacivert üzerine ak kufi yazılı kare pano da ilgi çeker. Hünkar mahfili duvarlarının yarısını kaplayan bu çiniler, mihrap çinilerinden daha niteliklidir. Ancak, düzenleme ve anıtsallık yönünden daha yalındır.

Selimiye Camisinin taş duvarlarla çevrili geniş dış avlusunda, Darül-Sübyan, Darül-Kur'a ve Darül-Hadis yapıları bulunmaktadır. Bu yapıların bir bölümü ve medrese, Edirne Müzesi'nin çeşitli bölümlerini oluşturmaktadır.

Cami terasının altında yer alan Arasta (çarşı), III.Murat zamanında Selimiye'ye vakıf olarak yaptırılmıştır. Mimarı Davut Ağa'dır.

 

Selimiye Camisi Hakkında Ayrıntılar

"TAŞ DEHAYA ULAŞTI DEHA TAŞ KESİLDİ!"

Selimiye, varlığı ile, Türk Tarihindeki Edirne'ye güç katarak Ona simgesel bir nitelik kazandırmıştır. Yalnız zamanımızın araştırmacıları değil, eski yazarlar da Selimiye'nin bir başyapıt olduğu konusunda birleşirler.

Ernst Diez bu cami için şunları söyler: "Selimiye; mekan büyüklük, yükseklik, topluluk ve ışık etkisi bakımından yeryüzündeki bütün yapılardan üstündür."

Bu cami Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'daki gücünün hala devam ettiği 16. yüzyıldaki politik egemenliğini de vurgulayan "son sultan yapısıdır".

Bir başka anlatımla Selimiye, Osmanlı Mimari Söyleminin ideal bir ifadesidir. Günün her saatinde kullanılan bu "Kent Tacı" politik gücün dini yapıda somutlaşan gösterisi anlamında, simgesel bir amacı da yerine getirir.

 

Cami Halısı - Cami Halısı Modelleri - Cami Halısı Fiyatları Birçok güncel haber ve bilgi için Camihalisi.net

Devamı
Sultan Ahmet Cami bilinmeyenleri 1616 yılında Sultan 1. Ahmet tarafından mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya Ayasofya’nın karşısında yaptırılan Sultanahmet Cami'nin temelleriyse 401 sene önce 31 Aralık günü atılmıştı.
 
Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılan ve ”Sultan camileri” anlamına gelen selatin camilerinin 6'ncısı olan Sultanahmet Camisi, İznik çinileriyle bezeli olduğu için Avrupalılar tarafından ”Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılıyor.
 
İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan Sultanahmet Camisi, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en büyük ve en önemli eseri olarak biliniyor.
 
Caminin yapımı 1616'da tamamlanırken, yapımı 1620 yılına kadar süren külliyenin diğer binalarının, dağınık bir düzenlemeyle yerleştirildiği görülüyor.
 
Binalar, tüm alana hakim ve dış avlu içinde yer alan cami ve hünkar kasrı çevresinde işlevlerine göre dini, eğitim yapıları ve sosyal tesisleri olarak gruplandırıldı.
 
Büyük çaplı bir prestij projesi olarak yapılan Sultanahmet Camisi ve külliyesinde Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa, klasik geleneğin denenmemiş detaylarını kullanarak devletin siyasi gidişine paralel olarak mimaride büyük bir atılım gerçekleştirdi.İznik çinileriyle bezenmesi, yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli yanı olarak öne çıkıyor. Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezeli olan ve çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılması, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye götürüyor.
 
Sultanahmet Camisi, aynı zamanda Türkiye’nin 6 minareli tek selatin camisi olma özelliğini de taşıyor.Caminin 6 minaresi olmasına ilişkin aktarılan bir efsane şöyle: ”Dönemin padişahı I. Ahmet, minareleri altından yaptırmak istemiştir ancak kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşınca, caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa bu emri güya yanlış işiterek ‘altın’ sözcüğünü ”altı” yaparak camiyi 6 minareli inşa ettirmiştir.”
 
Toplam 260 pencereyle aydınlatılan caminin ibadethane bölümü 64×72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı ise 23,5 metredir. Avlunun batı girişinde, demirden ağır bir kordon bulunmaktadır. Bu kordon, avluya atıyla giren padişahın kafasını çarpmamak için eğmesini gerektiriyordu. Bu durum da padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylem olarak kabul ediliyordu.
 
KAREYE YAKIN DİKDÖRTGEN PLANLI ESER
Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, Sultan Ahmet Evvel Vakfına kayıtlı olan cami, büyük bir külliyenin ana yapısını oluşturuyor. Plan şeması itibarıyla Şehzade Camisi’ne benzeyen camide, merkezi kubbeyi dört yönden dört yarım kubbe destekliyor. Kareye yakın dikdörtgen planlı eserin içi zengin İznik çinileri ile kaplı bulunuyor.
 
SANAT TARİHİ UZMANI PROF. DR. EYİCE
Sultanahmet Camisi hakkında AA Muhabirine bilgi veren sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice, Mimar Sinan’dan sonra yetişen ve onun üslubunu devam ettiren Arnavut asıllı Sedefkar Mehmet Ağa’nın eseri Sultanahmet Camisi’nin, çok zengin bir mimarisi olduğunu söyledi.
 
Külliye şeklinde yapılan caminin zaman içinde bazı bölümlerinin yıkıldığını dile getiren Prof. Dr. Eyice, ”Sultanahmet Camisi’nin 6 minaresi var. Bu özellik başka camide yok” dedi. Prof. Dr. Eyice, külliyenin Darüşşifası yani hastanesi olduğunu, Sıbyan mekteplerinden ise birinin yıkıldığını, diğerinin durduğunu kaydetti.
 
Sultanahmet Camisi’nin arkasında ”Arasta” tabir edilen ve yangın geçirdiği için yıllarca kullanılmadıktan sonra restore edilen çarşının giriş çıkışlarındaki sebillerin içlerinin çinilerle kaplı olduğunu, ancak o çinilerin birileri tarafından kırılıp götürüldüğünü anlatan Prof. Dr. Eyice, şunları söyledi:
 
”Her minarenin gövdesi ayrı bir şekilde süslenmiştir. Şehzade Camisi hariç bizde minareler sadedir. Sultanahmet Camisi’nde minareler üzerinde farklı farklı süslemeler vardır. Bir tanesinin üzerinde servi figürleri vardır. Caminin bronz çok güzel kapıları vardır. İçerisindeki çiniler sebebiyle ‘Mavi Cami” olarak da adlandırılır. Sultanahmet Camisi, fazla aydınlık bulunur. Sebebi bir ihtilalde yaşanan arbedede renkli camların indirilmesidir. Bina, 19. yüzyılda çok kötü bir restorasyon geçirmiş. 
 
Restorasyonu Rumlar yapmış.
Padişahın namaza geçmeden biraz dinlenmesi için yapılan bölüme Kasr-ı Hümayun denir. Sultanahmet Camisi’nde de bu bölüm bulunur. Çocuk yaşta padişah olan ve genç yaşta da ölen Sultan 1. Ahmet’in caminin yapımında ilk vurduğu kazma, bugün Topkapı Sarayı’nda hala saklanır.”
 
SULTANAHMET’İN ŞÖHRETİ
Cami imamı Emrullah Hatipoğlu da 400 yıla yakın tarihi geçmişi olan Sultanahmet’in, İstanbul’un en büyük, dünyada da şöhreti en yaygın camilerden biri olduğunu ifade ederek, kentin kültür ve tabiat varlıkları düşünüldüğü zaman ilk akla gelen iftihar tablolarından biri olduğunu söyledi.
 
Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden rivayetle caminin yapılışında Sultan 1. Ahmet’in, temel kazma çalışmalarına eline kazmayı alarak bizzat katıldığını ve temelden çıkan toprağı kaftanına koyarak dışarıya taşıdığını anlatan Hatipoğlu, padişahın temel kazmada kullandığı malzemenin Topkapı Sarayı’nda muhafaza edildiğini bildirdi.
 
Hatipoğlu, caminin ilginç mekanlarından birinin de Hünkar Mahfili olduğunu ifade ederek, tarihi bilgilere göre, Sultan 1. Ahmet’in her Ramazan’ın son 10 günü oraya çekilerek Allah ile manevi buluşmayı yaşadığını anlattı.
 
Caminin minberi, kürsüsü, minareleri ve mahfillerinin özel bir yeri olduğunu ifade eden Hatipoğlu, mihrabının ise ayrı bir anlam taşıdığını vurguladı.Hatipoğlu, Sultanahmet Camisi’ni yabancı devlet ve ilim adamları ile sanatçılar olmak üzere Türkiye’ye gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiğini belirterek, bir anlamda protokol camisi konumunda olduğunu söyledi.
 
Katolik dünyasının liderinin ilk defa bir camiyi ziyaret ettiğini ve bunun da Sultanahmet Camisi olduğunu anımsatan Hatipoğlu, eski ABD Devlet Başkanı Bill Clinton’ın camiye 2 kez ziyarette bulunduğunu anlattı.
 
Hatipoğlu, ziyaretçilerin genelde camiden çok etkilendiklerini ve Papa’nın da bunlardan biri olduğunu dile getirerek, ”Clinton ikinci gelişinde ziyaretçilere camiyi kendi tanıttı. O gelişinde ‘İstanbul’a gelip de Sultanahmet Camisi’ni görmemek büyük noksanlık olur’ ifadesini kullanmıştı” diye konuştu.Ramazan aylarında Sultanahmet Camisi’nde çeşitli dini kültürel etkinlikler yapıldığını anlatan Hatipoğlu, Kur’an-ı Kerim’in 4 defa sesli okuyuşlarla hatim edildiğini kaydetti. Hatipoğlu, caminin avlusunda her yıl Ramazan ayında kitap fuarı da açıldığını belirtti.
 
Kaynak: Sabah Gazetesi
 
 

CamiHalisi.Net Tanıtım.

Cami, Mesçit gibi kutsal alanlarımız için büyük önem teşkil eden halıların üretimini yapan Cami Halısı; kendi fabrikasında birinci sınıf yün iplik kullanarak alev almaz özellikte Cami Halısı üretimi yapmaktadır. “İnsan her şeyin en iyisine layıktır.” anlayışını benimsemiş olan firmamız, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de en iyi ve en kaliteliyi üretmeyi garanti etmektedir.

Cami Halısı 1997 yılından beri faaliyet gösteren köklü bir kuruluştur. Cami Halısı işinde sektörün önde gelen firması olarak ürünleri ile kaliteyi ve sağlamlığı yaşayın. Cami Halısı Modellerimize Aşağıdaki linklerden veya menüdeki başlıklardan göz atabilir veya bizden telefon yolu ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Saflı Cami Halısı >>

Seccadeli Cami Halısı >>

Göbekli Cami Halısı >>

Naturel Cami Halısı >>

 

Devamı
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan camilerin bakım ve onarımların gerçekleştirildiği gibi yer döşeme ve halı eksiklikleri bulunanların da Meclis Kararı ile hizmeti yerine getirdiklerini söyledi.
 
İlçe sınırları içerisinde 276 cami bulunduğunu ve bunların tamamının Melikgazi Belediyesi Temizlik Hizmetleri bünyesinde kurulan Cami Temizleme ve Bakım Birimince temizlenerek bakım ve onarımlarının yapıldığını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç  “Melikgazi Belediyesi olarak hiçbir hizmeti bu bizim görevimiz değil demedik. 267 camimizin iç ve dış temizlik ile çevre düzenlemesini yapıyoruz, Melikgazi İlçe Müftülüğümüzün talepleri doğrultusunda 2367 m2 cami halısı ihale ettik. Bu cami halılarını eksik olan camilerimizde kullanacağız.” dedi.
 
Devamı
Bursa Ulu Camii
 
Evliya Çelebi'nin deyimiyle Bursa'nın Ayasofya'sıdır.
 
Yıldırım Bayezid tarafından 1396- 1399 yılları arasında mimar Ali Neccar'a yaptırılan abidevî eser, erken dönem Osmanlı sanatının en önemli örneğidir. Açılışında ilk hutbeyi Somuncu Baba'nın verdiği bu kutlu mekânın ilk imamı da Mevlid-i Şerif'in yazarı Süleyman Çelebi'dir. Tarihi boyunca olağanüstü hallere sahne olan cami; menkıbeler ve büyük alimlerin eserlerinde Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî, Mescid-i Aksâ ve Şam'daki Emeviyye Camii'nin ardından beşinci ziyaretgâh olarak zikredildi. Somuncu Baba, Emir Sultan Hazretleri, Molla Fenârî, Üftade Hazretleri, İsmail Hakkı Bursevî, Niyazi Mısrî ve daha nice ulu kişiler buranın mânâ iklimini zenginleştirdi. Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan tam 100 yıl sonra yapılan cami, yirmi kubbeli geniş iç mekânıyla, Selçuklulardan beri süregelen ulu cami tipinin en gelişmiş örneğidir. İlk yapıldığında ortadaki kubbe, yağmur sularının alttaki şadırvana toplanması için açık olarak tasarlanmış. Daha sonra camla kapatılan kubbe caminin aydınlanmasını sağlıyor. İç mekân, başka hiçbir camide bulunmayan zengin bir koleksiyona sahip. Eski, yeni yüzlerce yadigârın bir arada görülebileceği camideki en eski eser, kündekâri minberdir. Hacı Ahmet bin Abdülaziz adlı ustanın 1399 tarihli eseri, Selçuklu geleneğinin en güzel örneğidir. Dünyada bir benzeri bulunmayan sanat şaheserinin iki cephesi de farklı tasarlanmış. 6 bin 666 parçadan oluşan minberin yan kanatlarındaki oyma ve kabartma motiflerle, güneş sistemi ve kâinat sembolize edilmiş. Tarih içindeki yıkımlardan en çok etkilenen bölüm mihrap olmuş. Bu yüzden nakışları dönem dönem yenilenmiş. Mevcut kalem işi süslemeler Sultan Abdülmecid zamanında yapılmış. Süslü mihrabın günümüze ulaşan en eski detayı ise, üzeri altın varak kaplı mukarnaslarıdır. 600 yıllık geçmişi içinde defalarca onarım gören Ulucami'de, en kapsamlı onarım 1855 depreminden sonra olmuş. İçerideki süslemeler de bu döneme ait. Depremden sonra devrin en ünlü hattatları tarafından hüsn-i hat eserleriyle donatılan cami, dünyada emsali bulunmayan bir hat müzesi gibi.
 
Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan tam 100 yıl sonra yapılan cami, yirmi kubbeli geniş iç mekânıyla, Selçuklulardan beri süregelen ulu cami tipinin en gelişmiş örneğidir.
 
Yirmi kubbenin şöyle bir hikâyesi var: Rivayete göre Yıldırım Bayezid, Niğbolu Zaferi öncesinde savaşı kazanmak için dua etmiş ve yirmi cami yaptırmayı adamış. Zaferden sonra damadı Emir Sultan Hazretleri'nin tavsiyesiyle yirmi cami yerine yirmi kubbeli tek bir cami yaptırmış. 1402'deki Ankara Savaşı'nda Beyazıt'ın esir düşmesinden sonra Timur camiyi ahır olarak kullanmış, 1403 yılında Moğol Şeyhi Emir Bedrüddin yaktırmış, 1413'te Karamanoğlu Mehmet Bey'in kuşatması sırasında cami tekrar yanmış. Onarımını ise, Bayezid'in oğlu Çelebi Mehmet gerçekleştirmiş ve cami 1421 yılında ibadete açılmış. 1855'teki büyük depremde 17 kubbesi çöken cami onarılarak 1862 yılında tekrar ibadete açılmış. 1889 yangınında da hasar görmüş. Bütün bunlara rağmen günümüze kadar ilk dönemki ihtişam ve dokusunu koruyarak gelebilmiş.
 
Osmanlı Devleti'nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından 1396- 1399 yılları arasında mimar Ali Neccar'a yaptırılan Bursa Ulu Cami, Osmanlı'nın çok sahınlı cami örneklerinden en mükemmeli.
 
Yirmi kubbeli camide, on iki sütunlu yirmi bölüm var. 3180 metre karelik iç alanıyla oldukça büyük bir cami fakat bölümler ve sütunlardan dolayı azameti pek fark edilmiyor.
 
Ortadaki camlı kubbe (aydınlık feneri), bir taraftan cami içinde bulunan havuzu örterken diğer taraftan da caminin aydınlanmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle de Anadolu Selçuklu ve ilk İslam camilerini hatırlatıyor.
 
Bursa Ulu Camii içindeki şadırvanın farklı şekillerde anlatılan bir hikayesi var. Rivayete göre, caminin inşa edileceği yerdeki yapıların istimlâkı sırasında bir Yahudi kadın evini satmak istemeyince zorla alınmış. Gönül rızası olmadan alınan yerde namaz kılınmaz gerekçesiyle de evin yerine gelen kısımda şadırvan yaptırılmış. Bu hoş bir hikâye tabii ki. Burada ne Yahudi kadının ne de bir başkasının özel mülkiyeti vardı. Ulu Cami'nin yapıldığı alanın Gazi Orhan Vakfı'na ait olduğu bilinen bir gerçek.
 
Bursa'nın Ayasofyası: Bursa Ulu Camii
Caminin orta kısmındaki kubbenin üstü camlı. Aydınlık feneri olarak düşünülen bu kubbe, altında bulunan 16 köşeli mermer şadırvana da örtü görevi yapıyor.
 
Bursa Ulu Camii'nin içi bir hüsn-i hat sergisi gibi. Duvarlar ve kalın ayaklar, geleneksel hat sanatının en güzel örnekleriyle bezenmiş.
 
Camiye girişte ilk dikkat çeken unsur olan yazı ve levhalar, zamanın ünlü hattatları olan Yesari Mehmet Efendi, Mehmet Aziz Efendi, Mehmet Şefik Bey ve Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin de aralarında bulunduğu 21 hattatın kaleminden çıkmış.
 
Duvar ve sütunlarda 45'i levha, 87'si duvar yazısı olmak üzere 132 hat var. Bu hatlarda 3 adet sûre, 47 âyet, 3 ayrı tarzda Ayet'el- Kürsi, 14 hadis, 25'in üzerinde tesbihat ve Esma'ül- Hüsna yazıları, Allah (cc), Muhammed (sav) ve İslâm büyüklerinin isimleri, 2 adet şiir, 3 tane de beyit bulunuyor.
 
Duvar ve sütunlarda 45'i levha, 87'si duvar yazısı olmak üzere 132 hat var.
 
Caminin sonradan yapılan müezzinler odasının üstünde yer alan iki minareli cami şeklindeki duvar yazısında “Maşaallah” yazıyor.
 
Mihrabın sol tarafında, yanında hattatın kaleminin de asılı olduğu Mevlâna Hazretlerini hatırlatan çifte Allah Hû yazısı yer alıyor.
 
Hat sanatının özgün örnekleri olarak gösterilen yazılar arasında vav'ların çokluğu dikkat çekiyor. Bu sırlı harf, sanat ve estetik değeri yüksek olduğu gibi; Allah'ın vahdetini remzeden bir işaret oluşu, ebced değeri 6 olduğu için iki tanesinin yan yana gelmesiyle Allah lâfzını oluşturması, insanın ana rahmindeki ve kulun secdedeki halini hatırlatmasıyla mana yönüyle de zengin bir derinlik taşıyor. Bu yüzden caminin her yanı çifte vav'lar, Hu'ların vav'ları, iç içe geçmiş ve derece derece küçülen vav'lar, sarmaşık gibi birbirine sarılmış vav'lar ve güneş şeklinde düzenlenmiş istif vav'larla donatılmış.
 
Eski, yeni yüzlerce yadigârın bir arada görülebileceği camideki en eski eser, kündekâri minberdir. Hacı Ahmet bin Abdülaziz adlı ustanın 1399 tarihli eseri, Selçuklu geleneğinin en güzel örneğidir. Dünyada bir benzeri bulunmayan sanat şaheserinin iki cephesi de farklı tasarlanmış. 6 bin 666 parçadan oluşan minberin yan kanatlarındaki oyma ve kabartma motiflerle, güneş sistemi ve kâinat sembolize edilmiş.
 

 

 

CamiHalisi.Net Tanıtım.

Cami, Mesçit gibi kutsal alanlarımız için büyük önem teşkil eden halıların üretimini yapan Cami Halısı; kendi fabrikasında birinci sınıf yün iplik kullanarak alev almaz özellikte Cami Halısı üretimi yapmaktadır. “İnsan her şeyin en iyisine layıktır.” anlayışını benimsemiş olan firmamız, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de en iyi ve en kaliteliyi üretmeyi garanti etmektedir.

Cami Halısı 1997 yılından beri faaliyet gösteren köklü bir kuruluştur. Cami Halısı işinde sektörün önde gelen firması olarak ürünleri ile kaliteyi ve sağlamlığı yaşayın. Cami Halısı Modellerimize Aşağıdaki linklerden veya menüdeki başlıklardan göz atabilir veya bizden telefon yolu ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Saflı Cami Halısı >>

Seccadeli Cami Halısı >>

Göbekli Cami Halısı >>

Naturel Cami Halısı >>

 
Devamı

Cami halısı her yerde olduğu gibi büyük önem taşıyor. Bu yüzden her zaman cami halılarının bulunan mekan ve yer ile tam uyum içinde olması gerekiyor.

Aynı zamanda cami ve mescid halılarının kaliteli olması ve birçok model çeşidininde olması gerekiyor. Bu anlamda özellikle cami ve mescit gibi büyük mekanların halılarının satışını yaparak öne çıkıyoruz. Alanında en kaliteli hizmeti veren firmamız sizlerin istedikleri tasarımları istediğiniz ölçülerde keserek cami halısı ürünlerini yapıyoruz. Ayrıca alanında kaliteli hizmeti vermemizin yanı sıra öncü firma olmanın da onuru içindeyiz.

 

Cami ve Mescid Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
 
Halı dediğimiz eşya hem aksesuar hem de ihtiyaç için kullanılır. Bunun içinde alımı yaparken çok yönlü düşünmek ve bu doğrultuda hareket etmek gerekiyor. Ayrıca seçim yaparken desenlerinde önemi büyüktür. Kullanılan halı bulunan mekanda çok abartılı durmayacak fakat çok sönük de durmaması gerekiyor. Yani önemli olan o dozu ayarlamak ve bu şekilde hareket etmek önemlidir. Bunun dışında anti bakteriyel olması da yine önem teşkil eder. Firmamız da tüm bu detayları rahatlıkla bulabileceğiniz gibi cami halısı desenleri farklı modelleri ile hizmetinizdedir. Alanında uzman ekibimiz istenilen alan boyutuna göre en ve boy alır ve bu ölçülere uygun olarak tam ölçü halı serilir. Serilen halı katlanma veya kırışma yapmaz. Aynı zamanda her mekan ve yer için farklı ve hiçbir yerde bulunmayan tasarımları yine bizde kolaylıkla bulabilirsiniz. www.camihalisi.net
Devamı
CamiHalisi.Net Camilerimizi Tanıtıyor.
 
“Mimar bulursun ama Sinan’ı bulamazsın,  Sinan’ı bulsan Süleyman’ı bulamazsın…”
 
 
Süleymaniye Camii Tarihi ve Hakkında Bilgi
 
Cami, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında Mimar Sinan’ın dehası ile inşa edilmeye başlanıyor ve 1557 yılında yapımı tamamlanıyor. Aslında cami; medresler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret, ve dükkânlarla beraber Süleymaniye Külliyesi’nin sadece bir parçası.
 
Mimar Sinan’ın kendi deyimi ile kıyamete kadar yıkılmayacak olan cami, 500 yıla yakın tarihi boyunca büyük depremler dahi atlatsa, en ufak bir çatlak dahi oluşmadan bugünlere kadar gelebiliyor. Bunun nedenini anlayabilmek için camideki en ufak ayrıntıları bile düşünen Mimar Sinan’ın neler yaptığına bakmak gerek.
 
Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii içerisinde yer alan türbeye defnedilmiştir.Türbe hakkında detaylı bilgi ve tanıtıma Kanuni Sultan Süleyman Türbesi yazımız ile ulaşabilirsiniz.
 
 
Süleymaniye Camii Özellikleri
 
> Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eserim diye bahsettiği cami, Süleymaniye Camii.
> Usta mimar, kubbenin etrafını çevrelediği 65 küp sayesinde caminin içerisinde inanılmaz bir akustik yarattı ve caminin içerisinde mikrofon gibi teknolojik aygıtlar dahi olmadan namaz kılınabilmesini sağladı.
> Caminin aydınlatması için kullanılan mumların ve kandillerin isleri camiye zarar vermesin diyerek Mimar Sinan ilk defa bu cami için bir is odası tasarladı ve camideki tüm isi bu odaya toplayabildi. Toplanan bu isler ise mürekkep olarak bir çok fermanın ve mektubun kaleme alınmasında kullanıldı. Mürekkep o kadar özeldi ki; kağıt komple yok edilmeden silinmesi mümkün değildi.
> İs Odasından dışarıya açılan iki pencere var. Bu pencerelerden bakıldığında ise birisinden Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı levhalar görülebiliyor.
> Mimar Sinan haşere, akrep ve böceklere karşın önlem olarak avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.
> Yıllar boyu çalınan ve kırılan bir çok yumurta olsa da halen ilk günkü gibi asılı olan yumurtalar vardır.
> Cami içerisindeki ölçüler ebcet hesabına göre yapılmıştır.
> Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi bir çok ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.

 

CamiHalisi.Net Tanıtım.

Cami, Mesçit gibi kutsal alanlarımız için büyük önem teşkil eden halıların üretimini yapan Cami Halısı; kendi fabrikasında birinci sınıf yün iplik kullanarak alev almaz özellikte Cami Halısı üretimi yapmaktadır. “İnsan her şeyin en iyisine layıktır.” anlayışını benimsemiş olan firmamız, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de en iyi ve en kaliteliyi üretmeyi garanti etmektedir.

Cami Halısı 1997 yılından beri faaliyet gösteren köklü bir kuruluştur. Cami Halısı işinde sektörün önde gelen firması olarak ürünleri ile kaliteyi ve sağlamlığı yaşayın. Cami Halısı Modellerimize Aşağıdaki linklerden veya menüdeki başlıklardan göz atabilir veya bizden telefon yolu ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Saflı Cami Halısı >>

Seccadeli Cami Halısı >>

Göbekli Cami Halısı >>

Naturel Cami Halısı >>

Devamı
Kalabalık alanlara uygun olarak üretilen Cami Halısı cami ve mescid halıları, çabuk kuruyarak hijyen sağlıyor. Bu Cami Halısı hakkındaki ayrıntılar haberimizde.
 
Yıllardır halı sektöründe bulunan CamiHalısı.Net Cami ve mescid halılarında kullandığı özel Yeni Zelanda yünüyle, kalabalık ortamlara uygun olarak üretilen halılar, anti bakteriyel ve anti alerjik özelliklere sahip. Alana uygun duvardan duvara döşenen cami halıları, isteğe ve mekanın havasına göre farklı tasarımlarda üretilebiliyor.
 
Hava bırakmayan ve alev almaz geç tutuşurluk özelliğe sahip cami halıları, dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü kullanıma da imkan sağlıyor. Kalabalık kullanım nedeniyle çabuk aşınmaması için diğer halılara göre daha sık dokunuyor. İz ve koku bırakmayan cami ve mescid halılarında Yeni Zelanda yünü dışında polyamid iplik de kullanılıyor. Polyamid yapıda üretim yapılan cami halıları çabuk kuruma, koku yapmama özellikleriyle ön plana çıkıyor.
Devamı
Filistin’in el-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim (a.s) ile ailesinin kabir ve makamlarının da yer aldığı Halil İbrahim Cami halıları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniledi.
 
TİKA tarafından yanmaya karşı dayanıklı yaklaşık 660 metre kare alanı kaplayan yüksek kalitedeki cami halıları Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Filistin’i ziyareti sırasında yenilenerek kullanıma sunuldu.
 
İki cami aynı zamanda özgürlüğüne kavuşsun duası ile Kubbetüs Sahra’da bulunan halılarla aynı desen ve kalitede olmasına özen gösterildi. Filistin’deki camiler zaman zaman fanatik Yahudilerin saldırılarına uğruyor. Bu saldırılarda atılan yanıcı maddeler yangınlara ve kalıcı hasarlara yol açıyor. Bu sebeple cami halıları yangına karşı dayanıklı olsun diye yün cami halısı kullanılmasına özen gösterildi.
 
Halil İbrahim Camii, El Halil kentinde Müslüman ile Yahudiler arasında devam eden çatışmaların merkezi konumunda bulunuyor. 250 bin nüfusa sahip şehirde Müslümanların sayısı çoğunluğu oluşturuyor. Camii’nin altında bulunan mağarada Hz. İbrahim (a.s) ve eşi, Hz. İshak (a.s) ve eşi, Hz. Yakup (a.s ) ve eşi, Hz. Yusuf (a.s)’ın kabirleri bulunuyor.
Devamı

CAMİ HALILARI KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Yün Cami Halısı

Akrilik Cami Halısı

Yün Cami Halısı, doğal bir ham medde olan yünden üretildiğinden insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı yoktur.

Akrilik halı, petrolden üretilen sentetik ve çevreyi kirleten bir üründür.

Yün Cami Halısı, alev almaz ve alev yürütmez özelliğe sahiptir. Sadece alev tutulan bölge yanar ve yanarken çıkardığı duman öldürücü değildir.

Akrilik halı, çok hızlı yanıcıdır ve yanarken çıkardığı duman çok zehirli bir gazdır. Bu bakımdan AB ülkelerinde ABD, Kanada, Avustralya ve Japonya gibi daha pek çok ülkede oteller ve diğer toplu kullanım alanlarında akrilik halıların kullanılması yasaktır.

Yün Cami Halısı, kendi ağırlığının %35’i kadar nem alabilir. Bu bakımdan, kışın sıcak tutar ve yazın terletmez. Havadaki nem kuruyunca üzerindeki nemi geri verir. Böylece serili bulunduğu ortamda doğal nem ayarı yapar.

Akrilik halının nem alma-verme özelliği yoktur. Dolayısıyla sağlıklı değildir. Kışın soğuk, yazın terleticidir.

Yün sünger gibi gözenekli olduğundan çok hafiftir. Bu gözenekler sayesinde çok iyi yalıtım özelliğine sahiptir. Yün hafif olduğu için, aynı gramajda bir akrilik halıya göre daha dolgun ve sık yapılı bir yün elde edilir.

Akrilik elyafın yapısında sünger gibi gözenekler yoktur. Akrilik ağır çektiği için yüne göre daha fazla malzeme ister. 4 kg. bir Yün Cami Halısının kalite ve konforu ancak 5 kg. akrilik halı ile sağlanır.

Yün Cami Halısı yeni iken biraz mat görünür. Ancak iyi ve düzenli temizlenen bir Yün Cami Halısı, kullanıldıkça parlar ve güzelleşir.

Akrilik halı yeni iken canlı ve göze hoş gelir. Ancak yıllar içinde kullandıkça renkler matlaşır, keçeleşir ve soluk bir görünüm alır.

Yün Cami Halısının tuşesi akrilik halıya göre biraz daha serttir. Bu sertlik halının kısa sürede deforme olmasını önler.

Akrilik halı, Yün Cami Halısıya göre daha yumuşaktır. Dolayısıyla çok çabuk deforme olabilir.

Yün, yüksek yaylanma kabiliyetine sahip olduğu için baskı uygulanan kısımlar (ayak ve diz kısımları ) ezilmeye karşı yaylanarak direnç gösterir.  Bu sayede görüntü bozukluğu önlenmiş olur.

Akrilikte yaylanma kabiliyeti çok düşüktür. Yün Cami Halısıya göre baskı uygulanan kısımlar ( ayak ve diz kısımları ) ezilmeye direnç gösteremez ve kötü bir halı görünümü oluşur.

Yün, aşınmaya karşı dirençli bir ham madde olduğu için uzun yıllar kullanılabilir. O yüzden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelmiş Yün Cami Halısılar mevcuttur.

Akrilik aşınmaya karşı direnci zayıf olan bir petrol ürünüdür. Yün Cami Halısılara göre daha hızlı yıpranır ve eskir.

 

Yukarıdaki karşılaştırmanın sonucunda; İnsan sağlığına ve doğasına en uygun ham madde YÜN olarak belirlenmiştir.

Bu bilgiler, Uluslararası bir Teknik Araştırma grubunun yayınladığı raporu Türkçe çevirisidir.

1.       Yün Cami Halısı: Yün Cami Halısı alevalmaz özelliği, toz kir ve lekelere karşı dirençli olması ve bulunduğu ortamda ses akustiği sağlaması öne çıkan özelliklerindendir. Yün cami halısı fiyatları, diğerlerine göre en yüksek halı çeşididir.

 

1.       Akrilik Cami Halısı: Kolay yıkanabilme özelliği ile sağlıklı boyalar ile boyanabilir özelliğe sahiptir. Renk atma ve solma gibi kayıplar söz konusudur. Akrilik cami halısı fiyatları yün türüne göre daha uygun fiyatlı ve ısıya karşı dayanıklıdeğiltir.

 

1.        Polyamid Cami Halısı: Sentetek bir lif çeşidi olan aslında naylon diye bildiğimiz türdür. Dayanıklılığı düşük olsa da polyamid cami halısı fiyatları uygun olduğundan tercih edilmektedir. Yün cami halısına göre kıyaslayacak olursa polyamid cami halısı çok daha az ömürlü ve naylon olmasından kaynaklı kolayca alev alabilir özelliktedir.

 

1.       Polipropilen Cami Halısı: En kolay temizlenebilen tür olmakla birlikte lekelenmelere karşı çok direnci en zayıf olan halıdır. Çok daha ekonomik fiyatlarla temin edebilirsiniz ancak parlak renk sağlamanız mümkün değildir aynı zamanda koruma süresi en az olan türdür. Polipropilen cami halısı fiyatları en uygun fiyatlı üründür.

 

Devamı
Geniş hacimli halılar konusunda en çarpıcı örnekler şüphesiz cami halısı modelleri ilk sırayı alırlar. Geniş metrekarelerde üretilmesi bir yana, yoğun insan sirkülasyonuna tabi olan cami halısı kolay ezilmeyen hav yapısının yanında, en çok bakteri üretebilen ve bu nedenle büyük riskler içeren çorapla basılması sebebiyle de hijyen konusunun da üst düzeyde tutulması gereken halı grupları arasında ilk sırada yer almaktadır.
 
Halıların üretilmesi aşamasında, her bir kişi için bir seccade görünümünde, özel olarak üretilen cami halısı, kolay temizlenme özelliğine de sahip olması gereken özel halılar sınıfının en değerli üyeleri arasındadır. Kaliteli bir halıdan beklentilerin arasında koku yapmaması, zamanla keçeleşmemesi, anti bakteriyel özelliklerde olması ve deri hastalıklarının halıya geçmesi ve buradan bir başka kişiye ulaşmaması için mikrop taşımama özelliğine sahip olması beklenir.
 
Bunun yanında tozlanma ve tüy bırakma gibi olumsuzlukları cemaate yaşatmamalıdır.  Halıların cami zeminine uygulanmasından önce, kaldırıp yeniden sermenin zorluğu göz önüne alınarak halı serilecek yüzeylerin de hazırlığı yapılmalıdır. Bu hazırlık bazen halı ile cami zemini arasına konulacak bir yalıtım malzemesi olabileceği gibi bazı hallerde direkt olarak parke döşenerek üzerine halı uygulaması yapılmaktadır.
Ancak uzun süreli sağlıklı bir kullanım için halının döşenmeden önce altına keçe serilmesi bir çok avantajı beraberinde getirecektir. Cami halısı, üretiminden döşenmesine, korunmasından bakımına kadar çok derece hassas bir süreçten geçirilerek kullanılmalıdır. Halı motiflerinin uygulanmasında da dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu konuda da kısaca bilgi vermek gerekirse, öncelikle halı üzerinde motif olarak uygulanacak tüm desenler hassas bir seçimle kullanılmalıdır.
Özel olarak tasarlanacak halı desenlerinde,  Halılarda kullanılan motiflerin Diyanet tarafından kabul edilmiş motiflerden oluşması ileride oluşabilecek spekülasyonların yok edilmesi aşısından son derece önemlidir.  Cami halılarının üretilmesinde dikkat edilen bir başka kriter ise, mekanda kullanılan renklerin haricinde abartılı renklerin kullanılmaması gerekmektedir.  
 
Cami Halısı Farklı Malzemelerden Üretilse De Tercih Yün Olmalıdır.        
Cami Halısı, farklı teknolojilerle üretildiği gibi, malzeme açısından da farklılık gösterebilir. Halı üretiminde ana malzeme olarak akrilik ya da yün tercih edilmektedir. Akrilik halılar polipropilen malzemelerden yapılmış, hammaddesi petrol olan halılardandır. Bu halı çeşidine has bazı sorunların zaman içerisinde yaşanmış olması sebebiyle yün halı camilerimizde daha çoğunlukla tercih edilmektedir. Yün halıların, esnek bir yapıya sahip olma avantajları sebebiyle tüylerinde yapma olmaz. Dolayısıyla secde edilen noktalarda baş dayamadan dolayı kıyam edilen noktalarda ise ayakla basmaktan dolayı çökme yaşanmaz. Cami halısının orta sertlikte olması de pek çok sorunu halletmesi açısından tercih edilmektedir.  
 
Halı Almadan Önce İşin Uzmanından Destek Alın
Cami halısı almak için karar verecek kişinin, cami dekorasyonunu ve yerleşimde kullanılan ana renkleri dikkate alırken aynı zamanda bazı kriterlere de dikkat etmesi gerekir. Bu kriterleri kısaca hatırlatmak gerekirse;
 
> Statik koruma; Değişik materyallerin sürtünmesi ile statik elektrik ortaya çıkar. Bu elektriğin ortaya çıkmasının yanında halılardan hızlı ve etkili bir şekilde uzaklaştırılması de gerekmektedir. İdeal bir halıda elektrostatik yüklenme oranı 2 kilovatı geçmemelidir.
 
> Kir ve Lekelenme; Öncelikle belirtmek gerekir ki kirlenme ve lekelenme birbirlerinden ayrı etkiler olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda yapılacak en doğru tespit, lekenin lokal ve kalıcı kirlenme, olması, kirlenmenin ise halı geneline homojen bir şekilde yayılmış olması anlamı çıkartılmaktadır.
 
> Renk ve Işık haslığı; Bu konu işin içinde olmayanlar tarafından çok yakından bilinmese de önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Cami halılarının cami içerisinde oluşan sera etkisi sebebiyle, Kubbeye yakın noktalarda açılan pencere bölümleri sebebiyle halılarda renk kayıpları yaşanabilir. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için, halıların döşenmesinden önce, ışık haslığı değerlerinin incelenmesi ileride doğabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak açısından son derece önemlidir.
 
> Camilerde kullanılan ısıtma sistemlerinde, yerden ısıtma konusu özellikle son zamanlarda sıklıkla görülen bir uygulamadır. Bu konuda özellikle yağışlı günlerde ıslak saçların halıya değmesi ya da rutubetli çorapların oluşturduğu olumsuzlukları önlemek için cami halılarında ısı direncinin planlama aşamasında satıcıdan alınacak bilgilerle desteklenmesi yerinde bir adım olacaktır.
 
Tüm bu konulara azami dikkat gösterilerek yapılacak halı uygulamalarında uzun yıllar cemaate ve camiye kusursuz bir şekilde hizmet edebilecek bir halı uygulamasına ulaşılmış olacaktır. Bunun yanı sıra cami halılarının periyodik bakımlarının da ihmal edilmemesi son derece önemli bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Devamı
Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde, hanedan Suudi ailesinin yaptırmış olduğu Kral Abdülaziz Camisi’nin halıları Türkiye’den gönderildi. Geçirilen pek çok testten ve yapılan incelemelerden sonra Suudi Ailesi cami halısı yapımında Türk firmasını tercih etti. Cami halısının dokumasında dünyanın en pahalı yünü kullanıldı. Dünyanın en kaliteli yünü Yeni Zelanda’da üretilmektedir. Bu yüzden Yeni Zelanda’dan getirtilen yünün kilosu 7 dolar olması sebebiyle en pahalı yün unvanına sahiptir. Suudi Aile için dokunan halının uzunluğu 4600 metrekaredir. Bu halının dokunmasında 20 ton yün kullanılmıştır. Suudi yetkililer cami halısı dokutabilmek için dünya genelindeki 8 farklı şirket ile görüştü. Bu şirketlerden gelen numune örnekleri İtalya, Almanya ve Türkiye’de bulunan laboratuvarlarda incelendi. Bu incelemeler sonucunda Suudi yetkililer Türk şirketinde karar kıldı. Şirket yönetim kurulu başkanı Bülent Arslan, Suudi Arabistan’ın kendi halılarını kendisinin dokuduğunu ve ilk kez bu kadar büyüklükte bir cami halısını yurtdışından ithal ettiklerini dile getirdi. Ayrıca dokunan bu halının Suudi ailesi tarafından çok beğenildiğini ve farklı projeler için de kendileriyle çalışmak istediklerini sözlerine ekledi.
 
Mekke’de inşaa edilen Kral Abdülaziz Camii; Nur Dağı’nın eteklerindeki Hira Mağarası’nı ziyaret eden hacıların ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri açısından inşaa edildi. Kral Abdülaziz Camii; 3 katlı, 4500 metrekaredir ve 7 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca dünyaya örnek olabilecek bir şekilde inşaa edilmiştir. Oldukça sade bir görünüme sahip olan camide dünyadaki en iyi malzemeler kullanılmıştır. Caminin içerisinde İtalya’da özel olarak üretilmekte olan ve “Michelangelo” adı verilen bir mermer kullanılmıştır. Caminin avizeleri ise Kahire’den getirilmiştir. Avizelerin ana gövdeleri el işçiliği ile altından yapıldı. Cami halısı da büyük bir özenle seçildi. Dünyadaki firmalardan alınan numuneler Almanya’da Aachen Üniversitesi’nde, İtalya Buzzı’da ve Bursa Tübitak laboratuvarlarında incelendi. Tüm numuneler; alev almamazlık, yüksek ışık haslığı, kuru ve ıslak sürtme haslığı, dayanıklılık, yünde katkı maddesinin bulunmadığına dair saflık, antibakteriyel olma ve güve yememe testlerinden geçti. Bunların sonucunda seçilen Türk firması cami halısı 2 ay boyunca dokudu ve ardından Mekke’ye giderek teslimini gerçekleştirdi.
Devamı
Cami halısı 'nın en iyileri Türkiye 'de. Morityus, ülkede yapımı planlanan en büyük camii için Türkiye'den halı satın almak istiyor, Dünya üzerinde birçok ülkeye ihracat yapan türkiye cami halısı sektörü bu alanda her geçen gün büyümekte ve kendini geliştirmektedir.
 
Mauritius ya da resmî adıyla Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar'ın doğusunda Hint Okyanusu'nun güneybatı kısmında yer almaktadır.
 
Ülkenin stabil siyasi yapısı nedeniyle bağımsızlık sonrası birçok yatırımcıyı adaya çeken Mauritius, bu sayede Afrika kıtasının en yüksek kişi başına düşen gelir verilerine sahip bir konumdadır. Ancak son yıllarda yaşanan doğal afetler ile birlikte şeker fiyatlarının düşmesi Mauritius ekonomisinin büyümesini yavaşlatmış ve olumsuz etkiler yaratmıştır.
 
İslamiyet ülke içerisinde en yaygın üçüncü din konumunda olup, islami inancına göre yaşamlarını sürdürenlerin oranı yüzde 17,3 düzeyinde olup müslümanlar da ticari hayatta oldukça aktif rol oynamaktadırlar.
Devamı
Cami halıları camilerin vazgeçilmezidir. Peki cami halısı desenlerinin anlamı nedir? cami halısı kültüre göre şekillenmektedir. Türk kültüründe kullanılan motifler ve renkler genel olarak çoğu camide karşımıza çıkmaktadır. Arap kültüründe ve faklı kültürlerde renklerde ve motiflerdeki değişiklikleri farklı ülkelerde görmeniz mümkün. Günümüzde el yapımı desenler ile şekillenen Türk kültürüne ait halılar, fabrikasyon sisteminden sonra azalma gösterse de zaman zaman karşımıza çıkmaktadır.
 
Motiflerin anlamları ise üç faklı başlıkta incelenebilir. Bunlardan ilki çoğalmayı daha doğrusu doğumu simgeleyen motifler. Anlam yapısı olarak baktığınızda cami halısı desenleri insanı simgeliyor denilebilir. İnsanların doğumunu ve çoğalması ile başlayan motifler ikinci olarak hayatı simgeler. Akan su deseni temel hayatı simgelerken, aile desenleri ve hayvan motifleri ile yaşamı sürdürmeyi anlattıktan sonra üçüncü olarak ölümü simgeler. Ölüm desenleri ise genel olarak kuşlar ile gösterilmektedir. Sadece ölümü değil, bazı kuş desenleri kötülüğü simgelerken, bazı kuş motifleri iyiliği simgelemektedir. Desenler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için camihalisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Cami halısı kalitesi Camii’ye gelen insanların kafasını secdeye koyduğu zaman rahatsız olmayacağı halıları tercih etmek kesinlikle şart! Halı kalitesi de burada ön plana çıkıyor. Keçe gibi diye tabir edebileceğimiz sert halıların rahatsız ettiği bir gerçek. Yün halılar da bu konuda ön plana çıkmaktadır! Yün halıların kalitesi göz önünde iken, pahalı olması da gözden kaçmamaktadır. Alternatif olarak üretilen Akrilik halılar yün halılardan daha ekonomik ve temizlenmesi kolay halılardır. Halı tercihinde ezilmeye dayanıklı halılar alınmalı ve aldığınız halının sıkı ilmekli olması gerekmektedir. Kullanım ömrünü arttırmak için bu kriterleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Renk tercihinde ise evinizde ya da iş yerinizdeki gibi “çabuk kirlenmez” diye düşündüğünüz koyu renkleri tercih etmeniz yanlış olur. Açık veya koyu olması halının kirlenmesini geciktirmez. Renk seçimi yaparken, camiinin atmosferi ve cami içerisindeki motifler renklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Kalite konusunda detaylar camihalisi.com.tr’de. Cami halısı temizliği Namaz kılarken başımızı secdeye koyduğumuzda, halının temizliği zaman zaman aklımıza gelmektedir. “Temizlik imandan gelir” felsefesi ile hareket eden Müslüman bir toplum olmamız, camilerin, özellikle cami halılarının temizliğine özen gösterdiğimizi göstermektedir. Fakat halı temizliği hafife alınmaması gereken bir olaydır. Cami personeli tarafından süpürge ile temizlenmesi yetmez bu halıların. Yüzlerce kişinin üzerinde namaz kıldığı halılar, çoraplar ile taşınan bakteriler tarafından kısa bir sürede bakteri üretmeye başlar, temizliği yapmak için profesyonel firmalar tercih etmek sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Gözle görmediğimi için bazı şeylerin temiz olduğuna inanırız fakat bakteri dediğimiz mikro organizmaların, gözle görülmesinin imkansız olduğunu unutmamalıyız. Ev halıları gibi halı yıkamaya gönderemeyeceğimiz bu halıların özel makineler tarafından yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.
 
Devamı